Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2021

Rapor parası nereye yatar 2021 sorusu, sigortalı çalışanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. SGK rapor parası ödemeleri, sigorta primlerinin yatırıldığı yani bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılmaktadır. Ödeme işlemlerinin başlamasıyla birlikte yaklaşık 1 haftalık süre içinde rapor parası ödeme süreci tamamlanır ve ilgili ödeme sigortalının adına aktarılır. Peki adına sgk rapor parası aktarılan sigortalı; bu ödemeyi nasıl tahsil eder, rapor parası nereye yatar? Açıklayalım…

SGK rapor parası nereye yatar, nereden alınır?


Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2021

Rapor parası almayı hak eden sigortalıların çoğu rapor parası nereye yatar, rapor ödemesi nereden alınır, bilmemektedir. Rapor parası ödemeleri, 2017 temmuz ayına kadar Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktaydı. Fakat 2017 temmuz itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile PTT arasında yapılan protokol gereği, 20 temmuz 2017 sonrasına ait rapor parası ödemeleri artık PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yani 20 temmuz 2017 sonrası rapor ödemelerinizi yine TC numarasıyla fakat PTT şubeleri üzerinden alabileceksiniz.

 


Rapor Parasını Banka Hesabından Alanlar Ne Olacak?

Bazı sigortalılar daha pratik olması açısından rapor ödemelerinin banka hesabına yatırılmasını istemektedir. Bunun için de SGK müdürlüklerinde banka hesap tanımlaması yaptırırlar. Bu sayede tüm SGK ödemelerini banka hesapları üzerinden alırlar. Peki SGK rapor ödemelerinin Ziraat Bankası’ndan alınıp PTT üzerinden yapılması, rapor parasını banka hesabından alanları etkileyecek mi? Kesinlikle etkilemeyecek. Banka hesap tanımlaması yaptıranların ödemeleri aynı şekilde hesaplarına gönderilmeye devam edilecektir.

 

Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yaparım?

Rapor parası ödemelerinin artık standart olarak PTT üzerinden yapıldığını biliyoruz. Peki hak ettiğimiz rapor ödemeleri öğrenebilmek için hangi rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanabiliriz? Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazılarımızı okuyarak hem rapor parası ödememizin ne durumda olduğunu hem de yaklaşık ne kadar rapor parası alacağınızı öğrenebilirsiniz.

→ Rapor Parası Sorgulama İşlemleri? Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Rapor Parası Ne Kadar Alırım? Hesaplamak için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan 2019 Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde rapor parası alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

6 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
  1. Merhaba benim ziraat bankasında tanımlı hesabım var. Ama ziraat bankasında ki görevli ödemeleri PTT nin yaptığını ve ziraat bankası hesabıma aktarımın olmayacağını söyledi şimdi benim param nereye yatar ziraat hesabına mı yoksa illa PTT. Ye ziraat bankasından daha önce rapor parası hesabıma yatıyordu yani hesabım tanımlı e devlette ibanım var

    1. Ziraat bankasında hesabınız tanımlı ise hesabınızdan alabiliyorsunuz yine. Yetkili muhtemelen hesabınızın tanımlı olmadığını biliyor. Siz bu tarz durumlarda direkt bankamatik kartınızla paranızı alın ya da vezneden hesabınızdaki ödemeyi talep edin.

  2. Merhaba ben raporluydum maaşım eksiksiz yatıyodu e devletten baktığımda rapor parasının bankaya gönderildi olarak yattığını gördüm o parayı çektim harcamadan kenarıya koydum o para benim mi yoksa şirket benden keser mi

    1. Merhabalar, kurumsal firmalarda sürçe genelde şu şekilde oluyor; firma maaşı, primi tam yatırıyor ve kişiye yatan rapor parasının kendilerine verilmesini istiyor. Bu konula ilgili firmanızın muhasebecisi ya da personel servisi ile görüşün. O parayı harcamamanız da doğru olmuş. Muhtemelen sizden isteyecekler o parayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir