SGK Ödemeleri SGK Rapor Parası 

Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2017

Rapor parası nereye yatar sorusu sigortalı çalışanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. SGK rapor parası ödemeleri, sigorta primlerinin yatırıldığı yani bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılmaktadır. Ödeme işlemlerinin başlamasıyla birlikte yaklaşık 1 haftalık süre içinde rapor parası ödeme süreci tamamlanır ve ilgili ödeme sigortalının adına aktarılır. Peki adına sgk rapor parası aktarılan sigortalı; bu ödemeyi nasıl tahsil eder, rapor parası nereye yatar? Açıklayalım…

Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2017

Rapor parası ödemesi 2017 temmuz ayına kadar Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktaydı. Fakat 2017 temmuz itibariyle SGK tarafından yapılan düzenleme ile rapor parası nereye yatar sorusunun cevabı değişti. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile PTT arasında yapılan protokol gereği 20 temmuz 2017 sonrasına ait rapor parası ödemeleri artık PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yani 20 temmuz 2017 sonrasında ödenen rapor parasını, eskiden olduğu gibi yine T.C. kimlik numarası ile fakat yeni ödeme yeri olan PTT şubelerinden alabileceksiniz.

Önemli Not: Ek olarak şu hususu da bilmeniz gerekir; daha önceden SGK’da rapor ödemesi için banka hesap tanımlaması işlemi yaptırdıysanız ödemeleriniz yine banka hesap tanımlaması yaptırdığınız bankaya aktarılacaktır . Haliyle ilgili banka hesabınızdan ya da kartınızdan rapor parası ödemelerinizi almaya devam edersiniz.

 

Rapor Parası Sorgulamayı Nasıl Yaparım?

Rapor parası ödemelerinin artık standart olarak PTT üzerinden yapıldığını biliyoruz. Peki hak ettiğimiz rapor ödemeleri öğrenebilmek için hangi rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanabiliriz? Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazılarımızı okuyarak hem rapor parası ödememizin ne durumda olduğunu hem de yaklaşık ne kadar rapor parası alacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

 

→ Rapor Parası Sorgulama İşlemleri? Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Rapor Parası Ne Kadar Alırım? Hesaplamak için TIKLAYIN

↓ Bu yazıları da okuyabilirsiniz ↓

3 Thoughts to “Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2017”

  1. […] Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2017 […]

  2. İsmail

    Merhaba benim ziraat bankasında tanımlı hesabım var. Ama ziraat bankasında ki görevli ödemeleri PTT nin yaptığını ve ziraat bankası hesabıma aktarımın olmayacağını söyledi şimdi benim param nereye yatar ziraat hesabına mı yoksa illa PTT. Ye ziraat bankasından daha önce rapor parası hesabıma yatıyordu yani hesabım tanımlı e devlette ibanım var

    1. rparasi

      Ziraat bankasında hesabınız tanımlı ise hesabınızdan alabiliyorsunuz yine. Yetkili muhtemelen hesabınızın tanımlı olmadığını biliyor. Siz bu tarz durumlarda direkt bankamatik kartınızla paranızı alın ya da vezneden hesabınızdaki ödemeyi talep edin.

Leave a Comment