Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2019

Rapor parası nereye yatar 2019 sorusu, sigortalı çalışanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. SGK rapor parası ödemeleri, sigorta primlerinin yatırıldığı yani bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılmaktadır. Ödeme işlemlerinin başlamasıyla birlikte yaklaşık 1 haftalık süre içinde rapor parası ödeme süreci tamamlanır ve ilgili ödeme sigortalının adına aktarılır. Peki adına sgk rapor parası aktarılan sigortalı; bu ödemeyi nasıl tahsil eder, rapor parası nereye yatar? Açıklayalım…

SGK rapor parası nereye yatar, nereden alınır?


Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2019

Rapor parası almayı hak eden sigortalıların çoğu rapor parası nereye yatar, rapor ödemesi nereden alınır, bilmemektedir. Rapor parası ödemeleri, 2017 temmuz ayına kadar Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktaydı. Fakat 2017 temmuz itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile PTT arasında yapılan protokol gereği, 20 temmuz 2017 sonrasına ait rapor parası ödemeleri artık PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yani 20 temmuz 2017 sonrası rapor ödemelerinizi yine TC numarasıyla fakat PTT şubeleri üzerinden alabileceksiniz.

 

Rapor Parasını Banka Hesabından Alanlar Ne Olacak?

Bazı sigortalılar daha pratik olması açısından rapor ödemelerinin banka hesabına yatırılmasını istemektedir. Bunun için de SGK müdürlüklerinde banka hesap tanımlaması yaptırırlar. Bu sayede tüm SGK ödemelerini banka hesapları üzerinden alırlar. Peki SGK rapor ödemelerinin Ziraat Bankası’ndan alınıp PTT üzerinden yapılması, rapor parasını banka hesabından alanları etkileyecek mi? Kesinlikle etkilemeyecek. Banka hesap tanımlaması yaptıranların ödemeleri aynı şekilde hesaplarına gönderilmeye devam edilecektir.


 

Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yaparım?

Rapor parası ödemelerinin artık standart olarak PTT üzerinden yapıldığını biliyoruz. Peki hak ettiğimiz rapor ödemeleri öğrenebilmek için hangi rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanabiliriz? Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazılarımızı okuyarak hem rapor parası ödememizin ne durumda olduğunu hem de yaklaşık ne kadar rapor parası alacağınızı öğrenebilirsiniz.

→ Rapor Parası Sorgulama İşlemleri? Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Rapor Parası Ne Kadar Alırım? Hesaplamak için TIKLAYIN

Okudunuz Mu?  SGK Rapor Parası Nedir? Rapor Parası Kimlere Verilir, Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?
Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği(Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde emzirme ödemesi ve emzirme ödemesi alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama

4 Comments

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.
jk