Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti!

Bilindiği üzere sgk rapor parası ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden alınıyordu. Fakat SGK tarafından yapılan yeni değişikliklerle birlikte rapor parası ödeme yeri ve ödeme zamanı konusunda bazı değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte rapor parası nereye yatar, hangi bankaya yatar? Rapor parası ne zaman yatar gibi soruları cevaplandırdık;

Rapor parası ödeme yeri ve zamanı

Rapor Parası Ödeme Yeri Değişti, Rapor Parası Nereye Yatacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasında imzalanan protokol gereği sgk rapor parası ödemeleri artık Ziraat Bankası’na gönderilmeyecek. Peki rapor parası nereye yatacak? Bahse konu değişiklikle, 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren SGK rapor parası, süt parası, doğum parası gibi ödemeler, PTT şubeleri aracılığıyla ödenecek. Rapor parası alma PTT işlemlerinizi, T.C. kimlik numaranız ile herhangi bir PTT şubesinden yapabileceksiniz.

 

Rapor Parası Ödeme Zamanı Değişti, Rapor Parası Ne Zaman Ödenecek?

Bir başka değişiklik ise rapor parası ödeme süresiyle ilgili… Eskiden rapor parası ödeme süresi her ayın 8 ile 14’ü arasında yapılıyordu. Rapor parası erken ödense dahi ayın 8’i gelmeden ödeme alınamıyor ve ayın 14’üne kadar alınamayan rapor parası ödemesi de SGK’ya geri gidiyordu(emanete alınıyordu). Peki şimdi rapor parası ne zaman ödenecek? Yapılan yeni düzenleme ile rapor parası ödeme süresindeki her ayın 8 ile 14’ü şartı kaldırılmıştır. Bundan sonraki süreçte, SGK tarafından ödemesi yapılıp PTT’ye gönderilen rapor ücretleri, PTT hesabına düşer düşmez 2 ay içerisinde herhangi bir gün alınabilmektedir.


 

Rapor Parası Sorgulama ve Hesaplama İşlemleri

Rapor aldıktan sonra rapor ücreti ne kadar alırım, rapor parası ne zaman yatar gibi sorularınız varsa aşağıdaki bağlantıları kullanarak Rapor Parası Sorgulama ve Rapor Parası Hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Süt Parası ile Çocuk Parası Aynı mı?

 

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2021 başlıklı makalemizde Rapor Parası Nereye Yatar hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir