Rapor Parası Sorgulama E-Devlet Ekranında Çıkan Uyarılar

Rapor parası sorgulama konusunda en çok e-devlet uygulaması kullanılmaktadır. Sigortalı çalışanlar, 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme uygulamasına girerek rapor paralarının ödenip ödenmediği kolay ve hızlı şekilde öğrenebilmektedir. Rapor parası sorgulama e-devlet uygulamasında rapor parası kontrolü yaparken bazı uyarılarla karşılaşırız. Bu uyarılar; rapor parası merkezi gönderildi, rapor parası bankaya gönderildi, rapor parası ödendi ve iş göremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor şeklindedir. Peki bu uyarılar hangi anlama gelmektedir, açıklayalım.

 

Rapor Parası Sorgulama E-Devlet Uyarıları

Rapor parası sorgulama e-devlet ekranında dört adet uyarı yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Her uyarının bir anlamı vardır ve rapor parası takibini yapan sigortalılar, bu uyarı yazılarına göre hareket etmelidir. Sırasıyla e-devlet 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme uygulamasında karşımıza çıkabilecek uyarıların ne anlama geldiğini açıklayalım;

Rapor parası sorgulama e-devlet uyarıları

E-devlette rapor parası merkeze gönderildi ne demek?

E-devlette rapor parası merkeze gönderildi uyarısı, sigortalıların sıkça karşılaştığı ve genelde karıştırdıkları bir uyarıdır. Bu uyarı, rapor parası ödeme işlemlerinin SGK müdürlükleri tarafından tamamlandığını ve ödemenin genel müdürlük onayına gönderildiğini ifade eder. Yani bu aşamada SGK müdürlüğünde memurların yapabileceği herhangi bir işlem kalmamıştır. Bundan sonraki süreçte merkezdeki(Ankara genel müdürlük) yetkililer bu ödemeleri onaylaması beklenir. Merkez tarafından ortalama 2-3 gün içinde bu ödemeler onaylanır ve kişilerin hesaplarına gönderilir.


 

E-devlette rapor parası bankaya gönderildi ne demek?

E-devlette rapor parası bankaya gönderildi uyarısı, ödeme işlemlerinin tamamlandığını ve paranızın PTT’ye ya da varsa tanımlı banka hesabınıza yatırıldığını ifade eder. Yani rapor parası sorgulama e-devlet ekranında bu uyarıyı görürseniz paranızı çekebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ödemeler genelde öğleden sonraki saatlerde tam olarak hesaplara yansır. O nedenle mümkün mertebe saat 2’den sonra ödemenizi almaya gidin. Rapor paranızı banka hesabınızdan alıyorsanız hesap hareketleri dökümünüzü inceleyin. Çünkü bazı durumlarda rapor paranız, kredi ya da eksi hesap bakiyesi tarafından çekiliyor. Bunu fark etmeyip rapor paranız yatmasına rağmen yatmadı zannederek hareket etmeyiniz. Rapor parası PTT’ye yatan kişiler de paralarını PTT veznelerinden almaya çalıştıklarında, “ödemeniz görünmüyor” cevabıyla karşılaşabiliyor. Bunun nedeni, bazı görevlilerin rapor parası ödemesini yanlış yerden kontrol etmesinden kaynaklanıyor. PTT gişe görevlisine, “SGK iş göremezlik ödemesi” şeklinde söylerseniz daha sağlıklı olacaktır.

Okudunuz Mu?  Hastanede Yatış Rapordan Sayılır mı, Yatışlarda Rapor Ödemesi Yapılır Mı?

E-devlette rapor parası ödendi ne demek?

E-devlette rapor parası bankaya gönderildi uyarısı, ödemenizi tahsil ettiğinizi gösterir. Bu durum özellikle rapor parasını banka hesabından alanların kafasını karıştırabilmektedir. Bazı sigortalılar, rapor paraları banka hesaplarına gönderilmesine rağmen rapor parasını almadıklarını iddia edebilmektedir. Bunun nedeni, rapor parası yatmasına rağmen maaş hesabına yatırıldığı için fark edilmeden çekilmesi, hesabın eksi bakiyesi tarafından çekilmesi ya da kredi, fatura vb. otomatik ödeme talimatı verdiğimiz ödemeler için çekilmesidir. Rapor paranızın yatıp yatmadığını tam olarak teyit etmek için bankadaki hesap hareketlerini inceleyebilirsiniz.

 

E-devlette rapor parası emanete alındı ne demek?

E-devlette rapor parası emanete alındı uyarısı, ödemenizin hesabınıza gönderildiğini fakat zamanında çekmediğiniz için SGK hesaplarına geri döndüğünü ifade eder. SGK ile PTT arasında imzalana rapor parası ödeme protokolü gereğince rapor ödemesi yapılan kişiler, bu ödemeyi en geç 2 ay içinde tahsil etmelidir. Aksi takdirde rapor ödemesi SGK’ya geri gönderilir. Rapor parası sorgulama e-devlette rapor parası emanete alındı uyarısı gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yoktur. Ödemeniz güvence altındadır. Peki emanete alınan rapor parasını tekrar nasıl alabiliriz? Bu durumda rapor paranızı ödeyen ilgili SGK müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Burada muhasebe servislerini uğrayıp basit bir dilekçe vererek emanetteki paranızın tekrar hesabınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ortalama 1 hafta içinde rapor paranız tekrar hesabınıza gönderilecektir. Rapor parasını tanımlı banka hesabından alanların emanete alınma durumuyla karşılaşma ihtimali çok düşüktür. Çünkü kayıtlı banka hesabına giden ödemeleri istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

 

E-devlette iş göremezlik ödeme bilginiz görünmüyor ne demek?

E-devlette iş göremezlik ödeme bilginiz görünmüyor uyarısı, ödeme işlemlerinizin henüz başlatılmadığı ya da başlatılan ödeme işlemlerinin henüz merkeze(Ankara Genel Müdürlük) gönderilmediği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda Alo 170 SGK Danışma Hattı’nı arayabilir ya da SGK rapor parası sorgulama telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

Okudunuz MuRapor Parası Neden Yatmaz?

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Sorgulama 2021 İşlemleri başlıklı makalemizde rapor parası sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

4 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir