Rapor Parası Sorgulama PTT, Nasıl Yapılıyor?Hastalık, analık(doğum), iş kazası, meslek hastalığı gibi durumlarda yetkili sağlık hizmet sunucuları tarafından verilen iş göremezlik raporlarına, SGK tarafından iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır. SGK tarafından ödenen iş göremezlik parası; başta PTT şubeleri olmak üzere sigortalının talebi üzerine anlaşmalı bankalar üzerinden sigortalılara ödenmektedir . Peki rapor parası sorgulama PTT ve banka işlemleri nasıl yapılır?

 Rapor Parası Sorgulama PTT

Rapor parası sorgulama PTT işlemleri, iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalılar tarafından sıkça araştırılmaktadır. SGK’nın 21/07/2017 tarihinde PTT ile yaptığı protokol gereğince bu tarihten sonraki tüm iş göremezlik ödemelerinin PTT aracılığıyla ödenmesi kararlaştırılmıştır. SGK’nın anlaşmalı bankalarında hesabı bulunmayan ya da çeşitli nedenlerle banka hesap tanımlaması yaptırmayan sigortalıların iş göremezlik ödemeleri, direkt PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Rapor parası PTT’ye yatan sigortalılar, sadece tc kimlik no ile rapor parasını alabilecektir.

Rapor parası sorgulama PTT, Ziraat Bankası ve diğer bankalar için sigortalıların kullanabileceği bazı yöntemler mevcuttur. Aşağıda sıralayacağımız rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanarak rapor parası ödeme işlemleriniz başlatıldı mı, ödemeniz bankaya ya da PTT’ye gönderildi mi sorularına cevap bulabilirsiniz.

 Rapor Parası Sorgulama e-devlet

Günümüzde e-devlet üzerinden birçok sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunlardan birisi de iş göremezlik ödemesi sorgulama e-devlet hizmetidir. Dolayısıyla rapor parası sorgulama ptt işlemlerinizi e-devlet üzerinden de kontrol edebilirsiniz. E-devlet şifreniz varsa aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak rapor parası sorgulama ekranına ulaşabilir ve rapor paranızın ödeme durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. E-devlet rapor parası sorgulama sonucunda aşağıdaki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz;

1-) Rapor parası emanete alındı: Rapor parası sorgulama ptt işlemlerinde karşılaşılan bu durum, PTT’ye gönderilen rapor ücretinizi 2 ay içinde almadığınızı gösterir. Bu durumda rapor ödemesini yapan SGK’ya gidip, emanetteki parasının geri ödenmesi için dilekçe vermeniz yeterli olacaktır.

Okudunuz Mu?  İzmir Rapor Parası Sorgulama Telefonları

2-) Rapor parası merkeze gönderildi: Rapor parası ödeme işlemleri belli başlı yerlerin onaylama işlemleri sonrasında bankaya ya da PTT’ye gönderilir. SGK müdürlüklerinde yapılan ödeme son olarak merkeze(Ankara Genel Müdürlük) gönderilir. Burada en son onay verildikten sonra ödemeler hesaplara gönderilir. Yani rapor parası sorgulama ptt işlemleri sonucunda; e-devlette rapor parası merkeze gönderildi yazıyorsa bir iki gün içinde paranız hesabınıza gönderilecek demektir.

 

https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

 

Rapor Parası Sorgulama alo 170

SGK’nın bilgi/danışma hattı olan alo 170 ile SGK işlemlerinizin takibini yapabileceğiniz gibi ALO 170 rapor parası sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Bu şekilde iş göremezlik ödemenizin hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Rapor Parası Sorgulama telefon

Rapor parası sorgulama telefon numaraları yoluyla ilgili SGK Müdürlüklerini arayarak iş göremezlik ödemenizin durumu hakkında ilgili memurlardan bilgi alabilirsiniz. Hangi ilde çalışıyorsanız ve primleriniz hangi ile bağlı olarak yatırılıyorsa o ildeki SGK telefonlarını arayarak iş göremezlik ödeme servislerine bağlanıp ilgili memurlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Rapor parası sorgulama telefon numaralarını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

→ https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-telefonlari/

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan SGK İş Göremezlik Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde rapor parası sorgulama ve SGK İş Göremezlik hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama

2 Comments

Add a Comment
  1. Pingback: Anonim
  2. Pingback: rparasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir