Rapor Parası Ne Zaman Alabilirim?

Yazımız Güncellendi→

SGK 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışan işçilerin, sağlık kuruluşlarından aldıkları hastalık raporlarına, rapor parası şartlarını sağlamaları halinde iş göremezlik rapor parası ödenmektedir. Fakat iş göremezlik rapor parası ödeme süresi bazı durumlarda değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle işçiler tarafından rapor parası ne zaman alabilirim sorusu sıkça sorulmaktadır. Peki rapor parası ödeme süresi ortalama ne kadardır ve rapor parası ödeme süresini etkileyen faktörler nelerdir?

 


Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası ne zaman yatar sorusuna, bütün şartların sağlanması halinde ortalama bir hafta diyebiliriz. Peki bir rapor parasının en kısa sürede alınabilmesi için hangi şartların tam olarak gerçekleşmesi gerekir, inceleyelim;

→ İş göremezlik raporunun ilgili hekim veya sekreteri tarafından düzgün bir şekilde online rapor sistemine yüklenmesi

→ Sisteme yüklenen raporun ilgili hastane başhekimliği tarafından sistem üzerinden onaylanması

→ Rapor bittikten sonra sigortalının çalıştığı işyeri tarafından rapor onaylama(işçi rapor girişi) işleminin yapılması.

Yukarıda saydığımız işlemlerin hepsi online(internet üzerinden) şekilde gerçekleştirilmekte olup çok kısa süren işlemlerdir. Dolayısıyla bu işlemlerin eksiksiz ve kısa sürede yapılması halinde sgk rapor parası ödemenizi 1 hafta içinde alabilirsiniz.

 

Rapor Parası Ödeme Süreci Nasıl İşliyor

SGK Rapor parası ödeme işlemleri, yukarıda bahsettiğimiz işlemlerden sonra en geç 10 gün içinde tamamlanmaktadır. Sigortalılar tarafından rapor parası ödemesinin aynı gün içinde alınabileceği sanılmaktadır. Fakat ödeme işlemleri çeşitli onaylardan geçtiği için 7-10 gün arası sürmektedir. Rapor parası ile ilgili ödeme sürecini şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

Hastanedeki İşlemler

Öncelikle muayene olunan doktor ya da sekreteri tarafından raporunuz yazılır. Daha sonra bu rapor hastane başhekimliği tarafından bilgisayarda(internet üzerinden) onaylanır. Başhekim onayı verildiği anda ilgili rapor; hem SGK sisteminde hem de işveren(işyeri) tarafından sistemde görünür.

Okudunuz Mu?  2019 Rapor Parası Ne Kadar Alırım?

Not: Birçok sigortalı rapor üzerinde yapılan başhekim onayı ile sistem onayını karıştırmaktadır. SGK rapor ödemesi yapılabilmesi için ilgili rapora sistem üzerinden başhekim onayı verilmesi gerekir.

İşyerindeki İşlemler

Rapora ödeme yapılabilmesi için çalışılan işyeri tarafından da internetten onaylanması gerekir. İşyeri tarafından yapılan onay işlemleri genellikle muhasebeciler tarafından yapılmaktadır.

SGK’daki İşlemler

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra SGK’da ilgili rapor ödeme servisi tarafından ödeme işlemleri başlatılır. Akabinde ise sırasıyla şef, müdür yardımcısı ve muhasebe müdürü tarafından onay işlemleri gerçekleştirilir. Tüm bu onaylardan sonra ilgili ödemeler,  sistem üzerinden Kurum Başkanlığı’na(Ankara) iletilir. Kurum Başkanlığı’ndaki muhasebe birimlerinin onay vermesiyle birlikte bu ödemeler bankalara gönderilir. Bu süreç de genel itibariyle bir hafta kadar sürebilmektedir.

 

Rapor Parası Alma Günleri Ne Zaman Başlar?

Rapor parası alma günleri eskiden her ayın sekizi ile on dördü arasındaydı(8-14 tarihleri). Yani SGK tarafından rapor paranız bankaya gönderilmiş olsa bile ayın 8’ini beklemek zorundaydınız. Yine rapor paranızı en geç ayın 14’üne kadar çekmek zorundaydınız. Aksi takdirde rapor ödemeniz emanete alınıp SGK’ye geri dönüyordu. Fakat rapor parası nereye yatar konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere SGK ile PTT arasında yapılan protokol gereği rapor ödemeleri artık PTT’ye gönderilmektedir. Bunun yanı sıra rapor ödemeleri için zaman sınırlaması da kaldırılmıştır. Yani ödeme işlemleri başlatılan ve PTT’ye gönderimi tamamlanan ödemeler, sigortalı tarafından iki(2) ay boyunca herhangi bir zamanda çekilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası İlk 2 gün Neden Ödenmez? başlıklı makalemizde Rapor Parası İlk 2 gün neden ödenmez hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir