Rapor Parası Ne Zaman Alabilirim?

SGK 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışan işçilerin, sağlık kuruluşlarından aldıkları hastalık raporlarına, rapor parası şartlarını sağlamaları halinde iş göremezlik rapor parası ödenmektedir. Fakat iş göremezlik rapor parası ödeme süresi bazı durumlarda değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle işçiler tarafından rapor parası ne zaman alabilirim sorusu sıkça sorulmaktadır. Peki rapor parası ödeme süresi ortalama ne kadardır ve rapor parası ödeme süresini etkileyen faktörler nelerdir?

 

Bu yazıda neler var?

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası ne zaman yatar sorusuna, bütün teknik şartların sağlanması halinde ortalama 1 hafta diyebiliriz. Peki bir rapor parasının en kısa sürede alınabilmesi için hangi şartların tam olarak gerçekleşmesi gerekir, inceleyelim;

→ İş göremezlik raporunun ilgili hekim veya sekreteri tarafından düzgün bir şekilde online rapor sistemine yüklenmesi

→ Sisteme yüklenen raporun ilgili hastane başhekimliği tarafından sistem üzerinden onaylanması

→ Rapor bittikten sonra sigortalının çalıştığı işyeri tarafından rapor onaylama(işçi rapor girişi) işleminin yapılması.

Yukarıda saydığımız işlemlerin hepsi online(internet üzerinden) şekilde gerçekleştirilmekte olup çok kısa süren işlemlerdir. Dolayısıyla bu işlemlerin eksiksiz ve kısa sürede yapılması halinde sgk rapor parası ödemenizi 1 hafta içinde alabilirsiniz.

 

Rapor Parası Ödeme Süreci

Rapor parası ödeme işlemleri, yukarıda bahsettiğimiz işlemlerden sonra en geç 1 hafta içinde tamamlanmaktadır. Peki 1 haftalık süre neden kaynaklanmaktadır, açıklayalım. Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra SGK’da ilgili birim memuru tarafından ödeme işlemleri başlatılır. Akabinde ise sırasıyla şef, müdür yardımcısı ve muhasebe müdürü tarafından onay işlemleri gerçekleştirilir. Tüm bu onaylardan sonra ilgili ödeme emri Ankara Kurum Başkanlığı’na iletilir. Kurum Başkanlığı’ndaki muhasebe birimlerinin onay vermesiyle birlikte bu ödemeler bankalara gönderilir.  Bu süreç de genel itibariyle bir hafta kadar sürebilmektedir.

 

Rapor parası neden ödenmez konulu yazımızı okumak için TIKLAYIN

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.