Rapor Parasını Erken Almak Mümkün Mü?

Birçok sigortalı rapor parası alma konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Haliyle rapor parası alma süresi nedir, rapor parası ne zaman yatar, rapor parası neden ödenmedi gibi sorular her daim soruluyor. Peki rapor parasını hızlı ya da erken alabilmek mümkün mü? Rapor parasını erken almak için yapılabilecekler nelerdir?

rapor parasını erken almak mümkün

Rapor Parasını Erken Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Rapor parasını erken almak ve rapor ödeme işlemlerini hızlandırmak için yapılabilecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:


Rapor girişi ve başhekim onayı: Rapor aldıktan 1-2 gün sonra ilgili raporun online sistem üzerinden girilip girilmediğini ve başhekim onayının verilip verilmediğini teyit edin. Bu işlemi hem hastaneyi hem de ilgili SGK müdürlüğünü arayarak yapabilirsiniz. Bu şekilde rapor ödeme işlemlerinizin sağlıklı bir şekilde başlamasını sağlarsınız.

İşveren onayı: Rapor parası alabilmek için işçi rapor girişi ya da rapor onaylama olarak bilinen çalışılmadığına dair bildirim girişi işleminin işveren tarafından yapılması gerekmektedir. Raporunuzda yer alan istirahat süreniz biter bitmez işvereniniz(özellikle muhasebe kısmı) ile iletişim kurup raporunuzu online ya da manuel sistemde onaylatınız. Eğer ki manuel sistemde onaylatırsanız onay sonrası ilgili SGK birimini arayıp raporunuzun manuel sistemde onaylandığını belirtmeniz faydalı olacaktır.

Banka hesap tanımlaması: Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere SGK rapor ödeme yeri ile ve ödeme süresi/zamanı ilgili yapılan yeni değişiklikle birlikte rapor ödemelerinin artık PTT üzerinden yapıldığını ve eski ödeme sistemindeki her ayın 8 ile 14’ü arasındaki ödeme süresinin yeni sistemle birlikte kaldırıldığını ifade etmiştik. Buna rağmen en sağlıklı ve en hızlı ödeme sistemi, banka hesap tanımlamasıdır. Rapor ödemelerinize ilişkin SGK’da banka hesap tanımlaması yaptırdığınızda hem SGK’ya ilişkin tüm ödemeleriniz bu hesabınıza aktarılır(ekstra bir işlem yapmadan) hem de ödemelerinizi en hızlı şekilde alırsınız.


Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti! başlıklı makalemizde rapor parası ödeme süresi ve rapor parası ödeme yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

2 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir