SGK İş Göremezlik Girişi ve Rapor Bildirimi Nasıl Yapılır?

SGK iş göremezlik girişi; hastalık, analık vb. nedenlerle rapor alan işçilerin raporlu oldukları dönemlerde çalışıp çalışılmadığına dair bildirim ya da rapor bildirimi anlamına gelmektedir. Bu bildirimlerin işverenler tarafından yapılması zorunlu olup aksi takdirde SGK tarafından İPC(idari para cezası) uygulanmaktadır. Peki işçi rapor bildirimi nasıl yapılır, iş göremezlik girişi nereden ve nasıl yapılır? Detaylar yazımızda.

 

SGK İş Göremezlik Girişi Nasıl Yapılır?

SGK iş göremezlik girişi, işverenler tarafından yapılması zorunlu olan bir bildirimdir. Özel sektörde bu işlemi, genellikle dışarıdan tutulan muhasebeciler yapar. Fakat işçi rapor girişi nasıl yapılır, rapor onaylama işleminde nelere dikkat edilir gibi konularda birçok muhasebeci ya yeterli bilgiye sahip değil ya da konunun önemi hakkında bilgiye sahip değil. Peki işveren tarafından yapılması zorunlu olan ve yapılmadığı takdirde idari para cezaları uygulanan iş göremezlik rapor girişi nasıl yapılır, rapor onaylama nereden yapılır, inceleyelim.

 

Rapor Onaylama Vizite Giriş Sistemi

SGK rapor onaylama işlemi, vizite giriş sistemi adı verilen SGK uygulaması aracılığıyla yapılmaktadır(Vizite programına girmek için Tıklayın). Vizite giriş sistemi üzerinden SGK iş göremezlik girişi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar; manuel ve online rapor onaylama işlemidir. Peki online ve manuel rapor bildirimi nasıl yapılır, detaylara bakalım.


 

Online iş göremezlik bildirimi(onay işlemi)

Eğer ki işçinin raporu, vizite giriş siteminde yer alan online rapor listesinde görünüyorsa mutlaka online rapor onaylama işlemi yapılmalıdır. Onaylama şu şekilde yapılır;

♦ Öncelikle bu programa işyerine ait e-bildirge şifreleri ile giriş yapılır.

♦Ana ekranda yer alan rapor tarihe göre arama kısmı tıklanıp bugünün tarihi seçildiğinde, online sistemden gönderilen tüm raporlar ekranda görüntülenecektir.

♦Rapor onayı yapılacak sigortalı seçilip rapor bitiş tarihi kısmı girildiğinde ve onaylandığında, online sgk iş göremezlik girişi tamamlanmış olur.

 

 

Okudunuz Mu?  Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Kimler Alabilir, Nereye Başvuru Yapılır?

Manuel iş göremezlik bildirimi(onay işlemi)

Eğer ki işçinin aldığı iş göremezlik raporu, çeşitli sebeplerle online rapor kısmında görünmüyorsa bu durumda manuel onay bölümü kullanılarak rapor bildirimi yapılmalıdır. Manuel rapor onaylama şu şekilde yapılır;

♦Çeşitli nedenlerle bazı iş göremezlik raporları online ortamda görünmemektedir. Bu durumlarda işverenler tarafından manuel sgk iş göremezlik girişi yapılmalıdır.

♦Manuel rapor girişi de vizite giriş sisteminde yer almakta olup ana ekranın alt kısmında yer almaktadır.

♦Manuel rapor giriş kısmında, işçiye ait rapor başlangıç tarihi ile iş başı tarihi girilir ve onaylanır.

 

Yazıda da belirtiğimiz üzere işverenler(muhasebeciler) tarafından SGK iş göremezlik girişi yapılmazsa idari para cezaları ile karşı karşıya kalınabilir. Yukarıda saydığımız yöntemler dışında; sigortalıya ait prim hizmet belgesi yüklenirken istirahat anlamına gelen 1 kodu ve yıldız(*) işareti ile bildirim yapılması da sgk iş göremezlik bildirimi yerine geçmektedir ve olası idari para cezasından muaf olmaya yetmektedir.

 

SGK İş Göremezlik Bildirim Süresi Ne Kadar?

SGK rapor onaylama işlemi prim hizmet yükleme tarihleriyle aynı olmaktadır. Yani her ayın 1’inden 30’una şeklinde primi yüklenen sigortalılar için rapor bildirimi son tarihi takip eden ayın 23’üne kadardır. Kamu işyerlerinde çalışan ve primi 15’inden 14’üne şeklinde yatırılan sigortalılar için rapor bildirimi son tarihi ise takip eden ayın 7’sine kadardır.

 

Rapor Bildirimi Yapmayan İşyerlerine Uygulanan İdari Para Cezaları

Yukarıda belirtilen yasal tarihler içerisinde sgk iş göremezlik girişi yapmayan işverenlere, brüt asgari ücretin yarısı(1/2) oranında İPC uygulanmaktadır. Eğer ki işverenler, geç de olsa ceza tebligatı kendisine gönderilmeden önce rapor bildirimini yaparsa geç de olsa onay işlemi yapıldığı için uygulanacak İPC asgari ücretin onda birine(1/10) düşer.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Çocuk Parası, Doğum Yardımı Nereden Alınır? başlıklı makalemizde yeni doğan çocuk parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

1 Adet Soru

Comments are closed.