SGK Prim Borcu Yapılandırma Gelecek Mi, Borçlar Silinecek Mi?

Bu yazıda; 2020 sgk prim borcu yapılandırma hakkında haberler, duyumlar ve genel bilgiler yer almaktadır. SGK prim borcu yapılandırma 2020 yılında çıkacak mı? SGK yapılandırması neleri kapsayacak? SGK prim borçları silinecek mi ya da prim borçlarına taksitlendirme gelecek mi? Özellikle GSS prim borcu ve bağkur borcu olup sağlıktan faydalanamayanlar yapılandırma sonrası sağlıktan faydalanabilecek mi? Bağkur veya genel sağlık sigortası borcunu yapılandıranlar hastaneye gidebilecek mi, ilaç alabilecek mi? Detaylar yazımızın devamında.

SGK prim borcu yapılandırma

BU YAZIDA NELER VAR?


SGK Borç Yapılandırması Gelecek Mi?

SGK borç yapılandırması konusunda birçok vatandaş yetkililerden bir adım bekliyor. Nitekim 2020 yılı son aylara girdiğimiz bu dönemde; SGK başta olmak üzere maliye, vergi dairesi gibi kurumlara yönelik prim ve vergi borcu yapılandırması ile ilgili olarak girişimlerin başladığını görmekteyiz. Borç yapılandırması konusunu bazı bakanlıklar gündemine aldı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte vergi, sgk prim borcu yapılandırması 2020 sürecinin başlatılacağını düşünmekteyiz. Peki SGK prim borcu yapılandırması nasıl olacak? Borçlar silinecek mi yoksa taksitlendirme mi gelecek, detaylara bakalım.

 

SGK Prim Borçları Silinecek Mi?

2020 SGK borç yapılandırması işlemlerinin nasıl olacağı merakla bekleniyor. Özellikle prim affı mı gelecek, gss prim borçları silinecek mi gibi soruları sıkça almaktayız. Geçtiğimiz yıllardaki yapılandırmaları da incelediğimizde sgk prim borcu affı ya da borçlarının tamamının silinmesinin pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Çıkma olasılığı yüksek olan 2020 sgk yapılandırma sürecinde çok yüksek ihtimalle sgk prim borcu ve gss prim borcu faizlerin büyük kısımları silinecek. Fakat burada da nasıl bir silme işlemi yapılacağını bilmek mümkün değil. Prim borçlarına işleyen faizlerin büyük bir kısmı silinebileceği gibi faizlerin tamamı da silinebilir. Özellikle geçmiş eski yıllardan kalan borcu fazla olanlar için faiz silme işlemi çok avantajlı olacaktır.


Okudunuz Mu?  İkiz, Üçüz Bebek Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?

 

SGK Prim Borçlarına Taksitlendirme Gelecek Mi?

Özellikle bağkur prim borcu ve GSS prim borcu olanlar, sgk borçlarına taksitlendirme gelmesini dört gözle bekliyor. 2020 prim borcu yapılandırma yasası çıkarsa bütün vergi ve prim borçlarına taksitlendirme geleceğini ve düşük bir faizle bu borçların ay be ay ödeneceğini söyleyebiliriz. Peki prim borcu nedeniyle sağlıktan faydalanamayan kişiler taksitlendirme yaparsa hastaneye gidebilecek mi ve ilaç alabilecek mi? Bilindiği üzere şu an ki mevzuata göre 2 aydan fazla bağkur veya gss(genel sağlık sigortası) prim borcu olanlar sağlıktan faydalanamıyor. Fakat Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan karar ile sgk prim borcu olanların yıl sonuna kadar devlet hastanelerinden ücretsiz muayene olabilmesinin önü açılmıştı. Ama bu düzenleme sadece muayeneyi kapsıyordu ve ücretsiz ilaç alma hakkı bulunmuyordu. SGK borç yapılandırması ile prim borçlarınızı ödediğinizde veya taksitlere böldüğünüzde artık hastanelere gidilebilecek ve ücretsiz ilaç alabileceksiniz.

 

SGK Prim Borcu Nereden Yatırılır, Nasıl Ödenir?

SGK prim borcu ödeme işlemleri konusunda birçok kişi sgk müdürlüklerinde ödeme yapmaya çalışmaktadır. Fakat SGK müdürlüklerinden vezneler kaldırıldığı için hiçbir sgk borç ödemesini müdürlüklerden yapamazsınız. Peki sgk prim borcu nereden yatırılır? 2012 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte tüm sgk ödemeleri Bankalar üzerinden yapılmaya başlandı. Bağkur prim borcu, GSS prim borcu ödemesi yapmak isteyenler tüm bankaların ATM’lerinden ödeme yapabilir. Fakat bilhassa Ziraat, Halkbank, Vakıfbank gibi kamu bankalarından ödeme yapmayı deneyebilirsiniz. Ek olarak sgk prim borcu ödeme işlemlerinde en sağlıklı yöntem, internet bankacılığı kullanarak internetten ödeme yapmaktır. Bu sayede TC Kimlik numaranız ile kolayca gss prim borcu, bağkur prim borcu ve birçok SGK borç ödeme işleminizi güvenli şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GSS ve BAĞKUR Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi 2019? başlıklı makalemizde bağkur, gss ve sağlık güvencesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir