SGK Rapor Parası Hesaplama 2021 Nasıl Yapılır?

Rapor parası hesaplama 2021 konusunda merak edilen soruların başında “sgk rapor parası nasıl hesaplanır” konusu gelmektedir. Sade ve anlaşılır şekilde sgk rapor ücreti hesaplama 2021 işlemi nasıl yapılır, açıklayalım. Aşağıda vereceğimiz örnek, en sık alınan rapor türlerinden birisi olan hastalık rapor parası hesaplama dikkate alınarak oluşturulmuştur.

SGK rapor parası hesaplama nasıl yapılır?


Rapor Parası Hesaplama 2021 Nasıl Yapılır?

Rapor parası  hesaplama 2021 işlemini SGK’nın rapor ödeme sistemi otomatik olarak yapmaktadır. Rapor parası almak için tüm şartlar yerine geldiğinde, İş göremezlik ödeme sistemi denilen bu sistem, sigortalının rapor almadan önceki son üç ayda adına yatırılmış ve PEK(prime esas kazanç) denilen tutar üzerinden hesaplama işlemini gerçekleştirir. Son 3 aydaki toplam prim tutarının toplamı, bu üç aydaki yatırılmış toplam prim gün sayısına bölündüğünde günlük kazanç elde edilir. Sonrasında ise rapor ödemesine ilişkin SGK mevzuatı gereğince hastalık raporu gün sayısının ilk iki günü kesilerek kalan günler elde edilir. En son olarak da yine mevzuat gereği olan ve ayakta hastalık raporlarına günlük kazancın üçte ikisi(2/3) üzerinden ödeme yapılması şartı ile birlikte oluşan günlük kazanç, iki gün kesintili rapor gün sayısı ile çarpılıp rapor parası ödeme miktarı belirlenir.

Rapor parası hesaplamasına bir örnek verelim; asgari ücret üzerinden primleri yatırılan bir sigortalı, 01/01/2021-10/01/2021 arasında 10 günlük hastalık raporu almış olsun.


Son üç ay primleri ve yatırılan gün sayıları şu şekilde olsun.

3527,50 TL >> 30 Gün

3527,50 TL >> 30 Gün

3527,50 TL >> 30 Gün

 

İlk olarak sigortalının günlük kazancı hesaplanıp tespit edilir. Bu işlem; kişinin rapor aldığı aydan önceki son 3 aya ait toplam sgk prim kazancının yine bu 3 ayda yatırılmış prim günü sayısına bölünmesiyle bulunur.

Prime esas kazanç toplamı(10.582,50) / Prim gün sayısı(90) = 117,58 TL(günlük kazanç)

İkinci aşamada ise tespit edilen günlük kazancın üçte ikisi ile raporlu gün sayısı çarpılarak toplam rapor ücreti belirlenir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, raporların ilk 2 gününün dikkate alınmaması ve hesaplama yapılırken günlük kazancın üçte ikisinin kullanılmasıdır.

Sigortalının günlük kazancının üçte ikisi 117,58 x (2/3)= 78,39 TL yapar.

İlk 2 gün kesildiğinde kalan 8 gün ile günlük kazancın üçte ikisini çarptığımızda,

8 x 78,39=627,12 TL sgk rapor parası ödemesi yapılır.

 

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Sorgulama E-Devlet Ekranında Çıkan Uyarılar

Rapor Parası Hesaplama 2021

Rapor parası hesaplama işlemi, SGK’nın hesaplama programı tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Eğer hızlı ve gerçeğe en yakın şekilde iş göremezlik paranızı hesaplamak isterseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayıp kolayca işlem yapabilirsiniz. Ek olarak asgari ücretli çalışanlar için hastalık, iş kazası, analık kapsamındaki rapor parası hesaplama 2021 tutarlarını inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Parası Nedir? Rapor Parası Kimlere Verilir, Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde rapor parası kimlere verilir ve rapor parası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

5 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir