Rapor Parası Sorgulama
SGK Rapor Parası Nedir? Rapor Parası Kimlere Verilir, Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?
Yazar: - 14 Eylül 2017
240
5

SGK, birçok sigortalıya çeşitli isimler adı altında SGK ödemeleri yapmaktadır. Medikal malzeme ödemeleri, rapor ödemeleri bunların başında gelmektedir. Bilhassa iş göremezlik rapor parası ödemeleri, sigortalı olarak çalışan, rapor alıp da maaşı kesilen birçok sigortalıyı ilgilendirmektedir. Peki milyonlarca çalışanı ilgilendiren rapor parası ödemesi nedir? Rapor parası kimlere verilir? rapor parası alma şartları nelerdir? rapor parası veya rapor ücreti olarak bilinen ödemeler, ilgili SGK mevzuatında iş göremezlik ödemesi olarak geçmektedir. Peki rapor parası nedir? Devlet, sosyal yardım fayda ödemeleri adı altında, çalışan kişilerin geçirdiği hastalık, iş kazası, meslek hastalığı gibi durumlar için mevzuatta öngörülen rapor ödemesi şartlarına göre iş göremezlik ödeneği yani halk arasında SGK rapor parası ödemesi olarak ücret verir. Bunların yanı sıra ilgili şartlar sağlandığında analık rapor parası ve emzirme raporu parası da ödenebilmektedir.

SGK rapor parası nedir, rapor parası kimlere verilir, rapor parası alma şartları nelerdir?

BU YAZIDA NELER VAR?

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası; çeşitli nedenlerle hastane, aile hekimliği gibi sağlık hizmet sunucularından istirahat raporu alan kişilere, raporlu oldukları dönem için SGK tarafından ödenen bir ücrettir. Özel sektörde çalışan birçok işçi, rapor alıp işe gidememesi sonucu yevmiye/maaş kesintisi durumuyla karşılaşmaktadır. Devlet de bu maaş kesintisinin belli bir kısmını karşılamak adına sigortalılara SGK rapor parası ödemesi yapmaktadır. Bu ödeme; hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı kapsamlarında yapılmaktadır. Rapor parası herkese ödenmez. Ancak belli başlı şartları taşıyan sigortalı çalışanlara sgk rapor parası alabilir. Peki kimler rapor parası alabilir, rapor parası alma şartları nelerdir, inceleyelim.

 

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir? Kimler Rapor Parası Alabilir?

Rapor parası konusunda en çok merak edilen hususlar arasında “kimler rapor parası alabilir” sorusu yer almaktadır. Kısa ve anlaşılır şekilde kimlere rapor parası kimlere verilir sorusunu cevaplandıralım. Hastalık kapsamında yapılan rapor ödemeleri sadece 4a(sigorta) kapsamında çalışanlara yapılmaktadır. 4b yani bağkur kapsamında sigortalı olanlara ve 4c(kadrolu kamu personeli) kapsamındakilere hastalık rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.Rapor parası alma şartları Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatıyla belirlenmiş olup şu şekilde sıralanabilir;

4a kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olmak.

Hastalık rapor parası ödemesi sadece 4a kapsamındaki sigortalılara yapılmaktadır. Analık rapor parası ödemesi ise 4b(bağkur) kapsamındaki sigortalılara da yapılabilmektedir.

Rapor alındığı tarih itibariyle aktif olarak sigortalı olmak

Rapor alan bir kişinin SGK rapor parası alabilmesi için raporu aldığı tarih itibariyle bir işte aktif olarak çalışıyor olması ya da işten çıktıktan sonra 9 gün içerisinde rapor alması gerekir. Bu tarihler dışında alınan raporlara ödeme yapılmaz.

Rapor alındığı gün itibariyle geriye dönük son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmak

Eğer ki iş göremezlik raporu aldıysanız ve son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminiz yok ise rapor ödemesi alamazsınız.

3 gün ve üstü sürelerde rapor almak

Not: SGK mevzuatında 2 gün ve daha kısa süreli raporlara ödeme yapılmaz. Bunun yanı sıra raporların ilk iki günü için de ödeme yapılmaz.

SGK rapor ücreti konusunda aklınıza takılanları aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza dönüş yapılacağından şüpheniz olmasın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 5 Yorum Var)
BİR YORUM YAZ