Rapor Parası Sorgulama


Rapor Parası Sorgulama 2021 İşlemleri
Yazar: - 17 Ekim 2018
11.248
66

Rapor parası sorgulama konusu, SSK’lı işçiler tarafından internette binlerce kez araştırılıyor. Nitekim hastane, aile hekimliği gibi yerlerden iş göremezlik raporu alan sigortalılar; kendilerine rapor parası ödemesi yapılıp yapılmayacağını, ne kadar rapor parası alacaklarını, rapor parasını ne zaman alacaklarını öğrenmek için rapor parası sorgulama 2021 ve rapor parası hesaplama işlemi yaptırmaktadır. Bu konuda sizlere rehber olabilecek faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazıda rapor parasıyla ilgili aklınıza takılan birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Sorularınızı da yazı altındaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

İş Göremezlik Raporu ve Rapor Parası Nedir?

İstirahat belgesi olarak da bilinen iş göremezlik raporu; hastane ve sağlık ocağı gibi yerlerdeki hekimler tarafından hastalığı nedeniyle istirahati uygun görülen kişilere verilen bir belgedir. İş göremezlik belgesi çeşitli vaka türlerinde düzenlenmektedir. Bunları;

♦ Hastalık

♦ Analık

♦ İş Kazası

♦ Meslek Hastalığı

şeklinde sıralayabiliriz. En sık alınan iş göremezlik rapor türü, hastalık kapsamındadır. Dolayısıyla en sık rapor parası sorgulama işlemi hastalık raporlarında yapılmaktadır. Rapor parası, sağlık hizmet sunucularından hastalığı nedeniyle istirahat raporu alıp işe gidemeyen sigortalılar için SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından ödenen ücrettir. Bilhassa özel sektörde çalışan işçiler, rapor aldıkları dönemde işe gidemedikleri ve çalışamadıkları için maaşlarını eksik alırlar. Çünkü işveren, işe gelmeyen işçinin raporlu günlerinden yevmiye/maaş ve sigorta kesintisi yapabilir. Kanuni olarak buna engel bir durum yoktur. Devlet de rapor aldığı için işe gidemeyen ve maaşı kesilen sigortalıya, sosyal destek ödemesi mahiyetinde iş göremezlik rapor parası ödemesi yapar. Fakat rapor parası, maaş kesintisinin sadece belli bir kısmını karşılamak üzere verilir. Peki rapor parası sorgulama 2021 işlemleri nasıl yapılır, detaylara bakalım.

Rapor Parası Sorgulama

 

Okudunuz Mu?  SGK Rapor Parası Hesaplama 2021 Nasıl Yapılır?

Rapor Parası Sorgulama 2021 Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulama 2021 işlemleri, SGK/SSK tarafından ödenen ya da ödenmesi gereken rapor parasının; ödenip ödenmediğini, ödendiyse kaç lira ödeme yapıldığını ve hangi hesaba gönderildiğini, ödenmediyse hangi aşamada olduğunu ve ne zaman ödeneceğini öğrenmek için yapılmaktadır. Rapor parası sorgulama yöntemleri ile rapor ücretinizin yatıp yatmadığını takip edebilirsiniz. Peki rapor parası sorgulamasını nasıl yapabiliriz? Rapor alan sigortalılar genelde; tc ile rapor parası sorgulama, rapor parası sorgulama ptt, rapor parası sorgulama ziraat bankası şeklinde internetten araştırma yapmaktadır. Bu konuda sizlerle paylaşacağımız 4 yöntem sayesinde rapor paranızı sorgulayabilirsiniz. Bu sayede rapor parası ne kadar yatacak, rapor parası yattı mı, rapor parası ne zaman yatar, rapor parası bankaya gönderildi mi gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama 2021

Birçok kolaylığı barındıran e-devlet sistemi üzerinde rapor ücretinizin durumunu takip edebilirsiniz. Rapor parası sorgulama e-devlet ekranında dört adet uyarı yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Her uyarının bir anlamı vardır ve rapor parası takibini yapan sigortalılar, bu uyarı yazılarına göre hareket etmelidir. Sırasıyla e-devlet 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme uygulamasında karşımıza çıkabilecek uyarıların ne anlama geldiğini açıklayalım;

rapor parası merkeze gönderildi uyarısı: Bu uyarı rapor ödeme işlemlerinizin başlatıldığı ve merkez muhasebe birimine(Ankara) gönderildiği anlamına gelir. Bu aşamadan bir iki gün sonra ödemeler PTT ya da banka hesaplarına gönderilmektedir.

rapor parası bankaya gönderildi uyarısı: Bu uyarı ödeme işlemlerinin tamamlandığını ve bankaya gönderildiğini gösterir. Bu uyarı sisteme yansıdıktan birkaç saat sonra ödemenizi çekebilirsiniz.

rapor parası ödendi uyarısı: Bu uyarı rapor paranızın ödendiği anlamına gelir.

rapor parası emanete alındı uyarısı: Bu uyarı rapor paranızı 2 aylık süresi içerisinde almadığınızı gösterir. Eğer ki rapor parası ödendikten sonra 2 ay içinde paranızı almazsanız bu ödeme tekrar SGK’ya gönderilir ve emanete alınır. Emanete alınan para geri alınabilir mi, okumak için TIKLAYIN

iş göremezlik ödeme bilginiz görünmüyor uyarısı: Bu uyarı rapor paranızla ilgili işlemlerin henüz başlamadığı anlamına gelir. Eğer ki raporunuzun bitiminden itibaren 2 hafta içinde ödeme almadıysanız ilgili SGK müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

E-devlet şifresi ile uygulamaya giriş yapmak ve rapor ödemenizin durumunu öğrenmek için TIKLAYIN
Okudunuz Mu?  Rapor Parası İlk 2 gün Neden Ödenmez?

PTT, Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama 2021

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere rapor ücretleri standart olarak PTT şubelerine gönderilmektedir. Yani SGK sisteminde kayıtlı bir banka hesabınız yoksa rapor ödemeleriniz otomatik olarak PTT şubeleri aracılığıyla ödenir. Dolayısıyla rapor paranızın yatıp yatmadığını öğrenmek için PTT veznelerinden rapor parası sorgulama yaptırabilirsiniz. Eğer ki SGK’da tanımlı banka hesabınız varsa ve önceki ödemelerinizi de bu hesaptan aldıysanız; bankanızın şubelerinden, ATM’leri veya internet/mobil/telefon bankacılık sistemleri üzerinden rapor parası sorgulama yapabilirsiniz.
 

SGK Telefonlarını Arayarak Rapor Sorgulama

Hangi il ya da ilçeye bağlı olarak çalışıyorsanız yani işyeriniz hangi SGK’ya bağlıysa, oradaki SGK müdürlüğünü arayarak rapor parası sorgulama 2021 işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda raporunuzda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını da sorabilirsiniz. Bu yöntem, rapor paranızın durumu hakkında en detaylı bilgi alabileceğiniz yöntemlerden biridir. Bu sayede rapor ödemenizle ilgili bir sorun varsa kolayca öğrenebilir ve gerekli eksiklikleri giderebilirsiniz.
Alo 170 Rapor Parası sorgulama 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalıların çeşitli konularda bilgi alabilmesini kolaylaştırmak adına Alo 170 SGK bilgi hattını kurmuştur. Bu kapsamda alo 170’i arayarak rapor ücretinizin akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz. Alo 170 sgk hattına ulaşmak için telefonunuzla 170’i tuşlamanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Emekliler Süt Parası Alabilir Mi? başlıklı makalemizde emeklilere süt parası hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 66 Yorum Var)
 1. Ahmet dedi ki:

  Ben ameliyat oldum 1 gün hastanede kaldım doktorum ilk önce 10 gün rapor yazdı, rapor sonunda kontrol yazıyordu. Raporun sonunda bir 10 gün daha yazdı i. şimdi ben 18 günlük mü yoksa 8+8 16 günlük mü rapor parası alacağım

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Doktorunuz devam raporu şeklinde yazdığı için 18 gün rapor parası alırsınız. Yani sadece 2 günlük kesinti yapılır. Kontrollü raporun önemi buradan gelmektedir. Eğer ki doktorunuz ilk raporu yazıp sonunu çalışır şeklinde belirtseydi ve sonra bi 10 günlük daha rapor yazsaydı her iki rapordan da ikişer gün kesilirdi. Ama doktorunuz devam şeklinde yazdığı için sadece 2 gün kesilecek ve 18 gün parası alacaksınız.

   1. Müslim dedi ki:

    Ben 22.06.2019da 1 aylık rapor verdiler.hastaneden heyet raporu verdiler ben bu parayı ne zaman alabilirim

    1. rparasi dedi ki:

     Raporunuzun süresi bittikten sonra hemen iş yerinize onaylatın. İş yerinizin muhasebe birimi raporu onayladıktan sonra sgk tarafından ortalama 10 gün içinde ödemeniz yapılır.

 2. Almira dedi ki:

  Merhaba 04.01.2019 sigortam başladi 10 nisanda doğum yapicam doğum parasindan yararlana biliyormuyum?

  1. rparasi dedi ki:

   Öncelikle merhabalar. İşe başlangıç tarihinden ziyade doğum öncesi izne ayrıldığınız tarihe göre hareket etmek lazım. Yani örnek vermek gerekirse siz 32. haftada doğum öncesi izne ayrıldınız diyelim. Bu da 1 marta denk geliyor diyelim. Bu durumda 1 mart 2019 dan geriye doğru son 1 yıldaki sgk gün sayısı 90 günü bulursa ödemeyi hak edersiniz. 2018 içinde kaç gün sigortanız vardı?

   1. Nurselin dedi ki:

    Merhaba emanete alınan 2rapor ücretim vardı,ger ödenmesi için başvuru yaptım ve olumlu olduğunu e-devletten görebiliyorum,bankaya aktarıldı diyor hangi bankadır ziraat bankasımı?

    1. rparasi dedi ki:

     Merhabalar, 2017 yılında yapılan yeni protokol gereği rapor parası ödemeleri artık PTT üzerinden yapılmaktadır. Yani herhangi bir PTT şubesinden kimlik numaranız ile ödemenizi alabilirsiniz. Başka aklınıza takılan bir husus olursa buradan tekrar danışabilirsiniz.

     1. Mesut dedi ki:

      Mrb larben amaliyat oldum 15gün rapor aldım bana kac günlük ödenek yapılır. Nasılsın tesekkür ederim

     2. Çiçek dedi ki:

      Merhaba benim 10 günlük rapor aldım kontrol yazdı doktor sonra çalışır dedi 10 günden sonra on günlük rapor ücretim ne kadar olur

     3. rparasi dedi ki:

      Merhabalar, sanırım 10 gün kontrollü rapor aldınız ve arkasından bi 10 günlük rapor daha yazdı doktor. Asgari ücretli çalışan olduğunuzu düşünerek bir hesap yapalım. İlk 10 günlük rapordan 2 gün kesinti yapılır ve toplam 520 lira civarı ödeme alırsınız. diğer raporunuz ise kontrol sonrası verilen rapor olduğu için kesinti yapılmaz ve direkt 10 günlük rapor ücreti olarak yaklaşık 650 lira civarı ödeme alırsınız.

    2. Emrah dedi ki:

     5gun bel agrisindan rapor aldim bes gune para alabilir miyim geriye dönük rapor paralarini alabilir miyim kac gunlik rapor parasi alabilirim

     1. rparasi dedi ki:

      Merhabalar, eğer ki rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız 5 günlük rapor için 3 günlük rapor ödemesi alırsınız. Rapor paralarını geriye dönük 5 yıl içinde alabilirsiniz. Yani 5 yıl boyunca geçerlilik süresi var.

     2. rparasi dedi ki:

      Mesut bey merhaba. 15 gün rapor yazıldıysa 13 günlük ödeme alırsınız. Fakat sizin muhtemelen yatışınız da vardır. Kaç gün yatış yaptınız?

 3. Almira dedi ki:

  2018 de sigortam yoktu malesef . 37 haftaya kadar çalışırsam bu durumda olurmu

  1. rparasi dedi ki:

   Aktarma raporu alıp 37. haftaya kadar çalışmanız mümkün. Fakat 37. hafta ne zamana denk geliyor bilmek lazım. Eğer ki 37. hafta itibariyle 90 günü doldurursanız ödeme almayı hak edersiniz.

 4. Burçin dedi ki:

  Merhabalar şuan ben hamileyim sanırm 1 haftalık sigortam daha nisan da gösterilecek yani kaç ay sigorta mi göstermem lazım

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar Burçin Hanım, bu konuda çok detaylı bir yazımız var, aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak analık rapor parası hakkında detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız. Yazıyı okuduktan sonra yine aklınıza takılan bir husus olursa tekrar sorabilirsiniz.

   https://www.raporparasisorgulama.com/dogum-parasi-nedir-kimler-alir-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/

 5. ali dedi ki:

  selamlar benim son 2 raporum (her biri 30 günlük)başhekimlik tarafından onaylanmamış.durumu 170 ten ögrenip hastaneyi arayıp onaylattım.Merak ettiğim konu ben paramı ne zaman ve nasıl alıcam çünkü benim raporlarım devam edicek.

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, bu tarz durumlarda başhekimlik onayını yaptırdıktan sonra hemen işyerinizin muhasebe işlerine bakan kişileri arayıp raporunuzun işyeri onayının verilmesini isteyin. Daha sonra da bağlı olduğunuz SGK’yı arayıp raporunuzun ödeme durumunu öğrenin. Duruma göre tekrar bize yazabilirsiniz.

 6. Zeynep dedi ki:

  08.11.2018 tarihinde sigortam basladi 24.12.2018 de 32 haftalik oldugu icin rapor versi dr.um sigorta basladigi tarihten once 3 ay boslugum var onun öncesi 160 gun prim gün sayım var bu durumda dogum parasi alabiliyormuyum

  1. rparasi dedi ki:

   Tekrar merhabalar, doğum öncesi izne ayrıldığınız günden geriye dönük son 1 yılda 90 gününüz bulunuyorsa analık rapor parası alabilirsiniz. Eğer ki dediğiniz gibi 2018 yılında 160 gün sigortanız varsa şartları sağlamış görünüyorsunuz. Bu arada analık rapor parasını tam alabilmek için doğum sonrası raporlar bitene kadar iş akdinizin devam ediyor olması gerekir, bilginiz olsun.

 7. cüneyt dedi ki:

  Merhaba
  29.12.2018 de 1 aylık iş kazası raporu aldım iş yeri onayladı 13.01.2019 gün itibariyle 15 gün oldu ama e devlet sisteminde gözükmüyor yardımcı olur musunuz?

  1. rparasi dedi ki:

   Merhaba Cüneyt Bey, yeni yıla geçiş dönemlerinde SGK ödeme sistemlerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Bir ihtimal bundan olabilir. Ama siz yine de iş yerinizin bağlı olduğu SGK’yı arayıp iş kazası servisiyle bir an önce görüşün. Belki bilmediğiniz teknik bir sıkıntı olabilir. Bu sayede bir eksik varsa hemen düzeltme şansınız olur.

 8. Peri dedi ki:

  Merhabalar 28.06.2017 sıgorta girisim yapıldı 10 eylul 2018 de cıkısım yapıldı fakat mayıs 2019 da dogumum olacak dogum parasına hal kazanabılıyormuyum ?

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar Peri hanım, iki temel şart var analık rapor parası alabilmek için;

   1) Doğum öncesi izne ayrıldığınız gün itibariyle ve doğum raporları bitene kadar aktif sigortalı olmak
   2) Doğum öncesi izne ayrıldığınız tarih itibariyle geriye dönük son 1 yılda en az 90 gün prim yatırılmış olmak.

   Yani siz şu an çalışmıyorsanız ödeme alamazsınız. Çünkü ödeme alabilmek için 1. maddede belirttiğimiz gibi bir işyerinde sigortalı olmanız gerekir.

   Daha detaylı bilgi için şu yazımızı okumanız çok sağlıklı olacaktır;

   https://www.raporparasisorgulama.com/dogum-parasi-nedir-kimler-alir-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/

   1. Dilek dedi ki:

    Merhaba rapor bitene kadar aktif olarak sigortanın ödenmesi ne demek acaba? Raporluyken sigortamızı iş yerimi ödüyor?

    1. rparasi dedi ki:

     Merhabalar, burada kastedilen rapor süresince iş akdinin devam etmesidir. Yani işten çıkış verilmemesi lazım ki rapor paranızı alabilesiniz. Rapor süresince sigorta primi yatırılması olayı ise başka bir durumdur. İşveren bu konuda zorunlu değildir. Raporlu olunan sürede dilerse prim yatırmayabilir dilerse tam yatırmaya devam edebilir.

 9. nur dedi ki:

  sigortam 01.12.2018 de girisim var. nisanda dogum yapacagim. dogum parasi alabiliyor muyum.

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar Nur Hanım; doğum parası alabilmek için iki şart var;
   1) Doğum öncesi izne ayrıldığınız tarih ve doğum sonrası raporlar bitene kadar aktif olarak sigortalı olmak
   2) Doğum öncesi izne ayrıldığınız tarihten geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminiz bulunmak.

   Yani önemli olan doğum öncesi izne ne zaman ayrılacağınızdır. Doğum öncesi izne ayrıldığınız günden geriye doğru son 1 yıl içinde 90 gün sigortanız varsa ödeme alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için şu yazımızı muhakkak okumanızı tavsiye ederiz;
   https://www.raporparasisorgulama.com/dogum-parasi-nedir-kimler-alir-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/

   Aklınıza takılan bir husus varsa tekrar danışabilirsiniz.

 10. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 7 gün rapor aldim bana 198 tl para yatmis benim bürüt ücretim 2974 lira son üç ayim 30 iş günü çalişma var hesapliyorum 66 küsür cikiyor çarpiyorum 330 tl yatmasi gerekiyor eksik yatmiş olabilirmi yoksa benmi fazla hesapliyorum yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, eğer dediğiniz gibi son üç ay brüt primleriniz 2900 küsür ise hesapladığınız gibi günlük kazancın üçte ikisi 66 lira olur. Ve toplamda 330 lira civarı almanız lazım. Kesinlikle ödeme yapan SGK’yı arayıp detayı öğrenin. 198 liralık bir ödeme yapılabilmesi için raporunuzun 5 günlük olması lazım. Belki doktor tarafından sistemi 5 gün olarak yüklenmiştir raporunuz. Detayları ancak ilgili SGK müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıyı tıklayarak illere ve ilçelere ait SGK telefonlarını bulabilirsiniz. Aklınıza takılan bir husus varsa tekrar danışabilirsiniz ayrıca.

   https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-telefonlari/

 11. İbrahim dedi ki:

  İyi günler ben 28.01.2019 da trafik kazasıyaptım 45 günlük heyet rapor verdi ben bu ödemeyi ne zaman alabilirim sgk sisteminde rapor kayıta geçmiş

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle rapor süresi bitmeden ödeme alamazsınız. Raporunuz bittikten sonra iş yerinizin muhasebecisine raporunuzu onaylatırsınız ve sonrasında diğer rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız ödeme işlemleri başlatılır. Fakat raporunuz trafik kazası kapsamında olduğu için her il müdürlüğü direkt ödeme yapmayabilir. Çünkü trafik kazası kapsamındaki raporlar, kusurlu bir kişi var mı yok mu diye kurum tarafından araştırılır. Bu nedenle trafik kazası geçirdiyseniz olay mahkemeye intikal etti mi, ettiyse nerede dava açıldı gibi bilgileri ödeme yapacak ilgili SGK müdürlüğüne bildirin. Yine varsa elinizde, trafik kazası tespit tutanağını da SGK’ya verin. Bu sayede ödeme işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Varsa aklınıza takılan başka husus, tekrar danışabilirsiniz.

   1. Mehmet Oktay dedi ki:

    Merhabalar benim abem sigortalı çalıştığı zaman içinde yılık izne çıktı. İzin İlk haftasında kismi felç geçirdi hâliyle iş göremezlik parası alacak 2,5 ay önce 3 aylık tekrar rapor aldı. Ama SGK arıyoruz diyorlarki iş yeri daha onaylanmamış bunun için Kanuni olarak ne yapabiliriz.Birde iş yeri herhangi bir sebeble hastanın sigorta çıkışı yapabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. rparasi dedi ki:

     Merhabalar, iş yerinizin muhasebe işlemlerine kim bakıyorsa onlar tarafından sistem üzerinde onay verilmesi lazım rapora. Fakat rapor henüz bitmeden işyeri onayı verilmez. Raporun süresi bittiyse işyerinizin muhasebe işlerine bakan yetkiliyi arayıp raporu onaylatabilirsiniz. Zaten iş yeri tarafından rapor onayı verilmezse, SGK tarafından iş yerine idari para cezası uygulanır.

 12. Ali rıza Akdemir dedi ki:

  Mrb 14/12/2018de işkazası geçirdim haftasonuna geldiği için doktor çalışmıyosan tatilse rapor almana gerek yok pazartesi yani haftabaşı 17 /12 /2018 tarihinde ilk raporumu aldım 2gün sonra üçgün daha19 /12/2018 de. Toplam 5gün iki ay oldu 3gün sistemde var oda. Arşive alınmış.Ne yapmalıyım

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle bu tarz durumlarda kesinlikle rapor alın Ali Bey. H.sonu olması bir şeyi değiştirmez, boş yere ödeme hakkından mahrum kalmış olursunuz. Şimdi anladım kadarıyla 2 gün ve 3 gün şeklinde toplam iki adet raporunuz var ve raporlarınız arşive atılmış. Eğer ki bu raporlar iş kazası türünde oluşturulduysa, olayın iş kazası olup olmadığı konusunda SGK tarafından araştırma yapılır. İlgili iş kazası servisi, olayın iş kazası olduğuna karar verdikten sonra raporunuza ödeme yapılır ancak. Siz yine de iş yerinizin bağlı olduğu SGK müdürlüğünü arayın, raporun neden arşive atıldığını öğrenin. Duruma göre tekrar buradan danışabilirsiniz.

 13. Zehra adıyeke dedi ki:

  21.01.2019 ssk lı işe başladım rapor parası alman için ne kadar çalışmam lazım yani dogum rapor parası

  1. rparasi dedi ki:

   Merhaba, analık rapor parası yani sizin deyiminizle doğum parası alabilmek için 2 temel şart vardır;
   1) Doğum öncesi izne ayrıldığınız tarih itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün priminiz olmalı
   2) Doğum öncesi izne ayrıldığınız tarih itibariyle bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olmalı ve doğum sonrası rapor bitene kadar da o iş yerinde çıkışınızın verilmemiş olması gerekir.

   Doğum parası konusunda tüm detayları yazdığımız şu yazımızı okuyabilirsiniz;

   https://www.raporparasisorgulama.com/dogum-parasi-nedir-kimler-alir-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/

   Aklınıza takılan bir durum olursa tekrar danışabilirsiniz.

 14. Yılmaz dedi ki:

  1 haftalık rapor aldığım durumda sgk tarafından nasıl bir ücret alabiliyorum özel sektörde çalışıyorum

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, yazıda da belirttiğimiz şekilde gerekli şartları sağlıyorsanız, 1haftalık(7 günlük) rapor almanız halinde ilk iki günü hariç kalan 5 gün için sgk tarafından rapor parası ödenir. Tabi ödeme alabilmek için ilgili doktor tarafından raporunuzun sistemden girilmesi ve iş yerinizin muhasabecisi tarafından da bu raporun sistemden onaylanması gerekir. Raporunuz bittikten sonra iş yerinizin bağlı olduğu sgk müdürlüğünü arayarak rapor ödemeniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıda il ve ilçe bazında sgk iletişim numaralarına ulaşabilirsiniz:

   https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-telefonlari/

 15. Hülya dedi ki:

  1 nisanda dogum yaptim subatin 16 sinda calisabilir raporu aldim 37ci haftaya kadar calistim yani ama subat ayinda net brut 0 olarak görünüyor cunku ucretli öğretmenlik yaptigim icin yari yıl tatili girmisti sigortam cikis yapılmadı rapor parası alnama engel olurmu

 16. Hülya dedi ki:

  1 nisanda dogum yaptim subatin 16 sinda calisabilir raporu aldim 37ci haftaya kadar calistim ocak net brut 1426 subat ayinda net brut 0 olarak görünüyor mart ayinda 877 ucretli öğretmenlik yaptigim icin yari yıl tatili girmisti subat da sigortam cikis yapılmadı rapor parası alnama engel olurmu

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, eğer doğum sonrası raporların tamamı bitene kadar işten çıkışınız yapılmadıysa ödeme alırsınız. Anladığım kadarıyla da şu an hala çıkışınız yok. Doğum öncesi izne de mart ayında ayrılmış görünüyorsunuz. Eğer ki mart ayından itibaren geriye dönük son bir yıl içinde 90 gün priminiz de varsa ödeme şartlarını sağlamış olursunuz.

   Ödeme miktarını ise şu şekilde belirleyebiliriz. Bize doğum öncesi izne ayrıldığınız aydan önceki son üç ayın, yani;
   2018 aralık, 2019 ocak ve 2018 şubat aylarına ait prim günü ve kazancını yazarsanız hesaplama yapabiliriz. Mesela 2019 ocak 15 gün ve 1200 tl gibi.

 17. Hasan dedi ki:

  Merhabalar 15.07.2019 da 10 gunluk rapor aldim 25.07.2019 da raporum bitti is basi yaptim doktorumdan calisa bilir raporu almadim. Boyle bisey varmi? Ve bu 10 gunluk odenegi nereden ve nasil alabilirim bunun icin bir yere basvuru yapmam lazim mi? Tesekkur ederim.

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, ödemeyi çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğü yapacaktır. Eğer ki raporunuz sistem üzerinden girildiyse ve rapor sonu “çalışır” olarak belirtildiyse başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Raporunuzun süresi bittiğinde çalıştığınız iş yerinin muhasebesi tarafından da onaylanması gerekiyor. İş yerinizin muhasebecisi onayı verdiyse kalan işlemler SGK tarafından yapılır. Aklınıza takılan başka bir soru varsa yine danışabilirsiniz.

 18. Halime dedi ki:

  Merabalar 2 temmuz hastaneye yatış 30 temmuz çıkış.cikista da hekim rapor vermedi.sadece hastaneye yattığım çıktığım tarihleri belirten rapor verdi. Bu durumda rapor parası alırmıyım. Is yerim bu raporu onaylayamiyor çünkü boyle bir rapor sistemde görünmüyor diyor yardımcı olurmusunuz

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, yatış da olsa rapor parası alırsınız. Bu konuyla ilgili şu yazımızı okursanız yatışlı raporlarla ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

   https://www.raporparasisorgulama.com/hastanede-yatis-rapor-sayilir-mi-rapor-odemesi-yapilir-mi/

   Şunu da belirtelim, yatışlı raporların iş yeri tarafından onaylanması şart değildir. Eğer ki sistemde görünmüyorsa büyük ihtimalle doktor tarafından sisteme yüklenmemiştir yatış raporunuz. Doktorunuzla ya da ilgili branşın kat sekreterliği ile görüşüp yatış raporunun sisteme yüklenmesini söyleyebilirsiniz.

 19. Yusuf dedi ki:

  Mrb 14 günlük raporum var iş kazası ne kadar ücret yatması gerek acaba bilgi verirseniz sevinirim 23.10.2019 başlangıç son 05.11.2019 bittir

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, iş kazası raporlarında rapor süresinin tamamı için ödeme yapılır. Eğer ki primleriniz asgari ücret düzeyinde yatıyorsa en az 795 tl ödeme alırsınız.

 20. Ahmet dedi ki:

  Slm 25 aralik 2019 da amaliyat oldum.bir aylik rapor vardi.26 ocakta işe basladim.ama ssk hastaneyi sucluyor onay verilmemis diye.hastane onay verdim diyor ssk yi sucluyor?ne yapmam lazım?teşekkürler

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, muhtemelen heyet raporu aldınız. Heyet raporlarında genelde 3 doktorun onayı gerekiyor. SGK tarafından söylenen bilgi doğrudur ve yüksek ihtimalle o doktorlardan biri sistem üzerinden onaylamamıştır raporu. Bununla ilgili olarak hastanenin bilgi işlem servisini arayın. Deyin ki benim bir raporum var ve doktorlardan biri onaylamamış görünüyor, acaba hangi doktor onay vermemiş öğrenmek istiyorum deyin. Henüz onay vermeyen doktor kimse bunu öğrendikten sonra o doktorla görüşüp onay işlemini tamamlatın. Duruma göre tekrar bize yazabilirsiniz.

 21. Uğur dedi ki:

  Merhabalar ben bir iş kazası geçirdim raparomun günü bitti ve muhasebeci ve hastanene onayladı 10 günlük sigorta parası alacağım ve kaç iş gün içinde yatar ve kesinti olurmu

  1. rparasi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle geçmiş olsun. Eğe ki raporunuz da iş kazası olarak düzenlendiyse 2 günlük rapor kesintisi yapılmadan ödemeniz yapılır. Tüm onay işlemleri yapıldıysa ortalama 1 hafta içinde ödemeniz yapılır. Yine de SGK müdürlüğünü arayıp rapor ödemenizin durumu hakkında bilgi almanızı öneririm.

 22. Harun dedi ki:

  Merhabalar pandemi sürecınde 14 gün rapor aldım garantına rapor param yatmadı 68 gün doldurmuşum uzun vade gün sayısını 90 gün olmalıymış madur oldum bunun için ne yapmalıyım teşekkürler

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, maalesef mevzuata göre 90 gün şartı var. 90 gün yoksa ödeme alamazsınız. İşyerinizin iyi niyetine kalmış. İsterse iş yeri hiç kesinti yapmaz maaşınızdan.

 23. Erdal dedi ki:

  Ikı Yıl ‘dan fazla süre sut parası pttye gelmiş ama bız çekemedık daha dogrusu sağlık problerımdrn dolayı bırr sekılde unuttuk o parayı nasıl tekrar alabıırz cvp verırsenız sevınırım

  1. rparasi dedi ki:

   Merhaba, sigortanızın bağlı olduğu SGK müdürlüğüne gidip muhasebe birimine başvuru yapın. Birkaç gün içerisinde tekrar ptt ye gönderilecektir.

 24. Ayhan dedi ki:

  01.12.2020 tarihinde cora 19 hastalıktan dolayı 10 gün raporum vardır 11.12.2020 tarihinde işbaşı yapıldı e devleten baktım sistemde görünmektedir bilginize sizce ne yapabilirim.

  1. rparasi dedi ki:

   Eğer rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız ödeme işlemlerinizin yapılması lazım. Alo 170 sgk hattını arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Ya da en yakınınızdaki SGK’yı arayarak raporunuzun ödeme durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 25. Necmi dedi ki:

  Ben trafik kazası yaptım 65 günlük raporum arşive alınmış ne yapmam lazım

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, normalde rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumunu arayın. Muhtemelen trafik kazası tespit tutanağını görmeden işlem yapmamak için arşive kaldırdılar. Size detaylı bilgi verirler, ona göre gerekli evrakları temin edersiniz.

BİR YORUM YAZ