Rapor Parası Sorgulama Hakkında Tüm Bilgiler

Sigortalı çalışanlar tarafından rapor parası sorgulama konusu, internette binlerce kez araştırılıyor. Nitekim hastane, aile hekimliği gibi yerlerden iş göremezlik raporu alan sigortalılar; kendilerine rapor parası ödemesi yapılıp yapılmayacağı, ne kadar rapor parası alacakları, rapor parasını ne zaman alacakları konusunda rapor parası sorgulama ve rapor parası hesaplama işlemi yaptırmaktadır. Bu konuda sizlere rehber olabilecek faydalı bir yazı hazırladık. Tek bir yazıda rapor parasıyla ilgili aklınıza takılan birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Sorularınızı da yazı altındaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 


İş Göremezlik Raporu ve Rapor Parası Nedir?

İstirahat belgesi olarak da bilinen iş göremezlik raporu; hastane ve sağlık ocağı gibi yerlerdeki hekimler tarafından hastalığı nedeniyle istirahati uygun görülen kişilere verilen bir belgedir. İş göremezlik belgesi çeşitli vaka türlerinde düzenlenmektedir. Bunları;

Hastalık

Analık

İş Kazası

Meslek Hastalığı

şeklinde sıralayabiliriz. En sık alınan iş göremezlik rapor türü, hastalık kapsamındadır. Dolayısıyla en sık rapor parası sorgulama işlemi hastalık raporlarında yapılmaktadır. Rapor parası, sağlık hizmet sunucularından hastalığı nedeniyle istirahat raporu alıp işe gidemeyen sigortalılar için SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından ödenen ücrettir. Bilhassa özel sektörde çalışan işçiler, rapor aldıkları dönemde işe gidemedikleri ve çalışamadıkları için maaşlarını eksik alırlar. Çünkü işveren, işe gelmeyen işçinin raporlu günlerinden yevmiye/maaş ve sigorta kesintisi yapabilir. Kanuni olarak buna engel bir durum yoktur. Devlet de rapor aldığı için işe gidemeyen ve maaşı kesilen sigortalıya, sosyal destek ödemesi mahiyetinde iş göremezlik rapor parası ödemesi yapar. Fakat rapor parası, maaş kesintisinin sadece belli bir kısmını karşılamak üzere verilir.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Sorgulama Yöntemleri
Rapor Parası Sorgulama

 

Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?


Rapor parası sorgulama işlemleri vasıtasıyla rapor ücretinizin yatıp yatmadığını takip edebilirsiniz. Peki rapor parası sorgulamasını nasıl yapabiliriz? Bu konuda sizlerle paylaşacağımız dört yöntem sayesinde rapor paranızı sorgulayabilirsiniz. Bu sayede rapor parası ne kadar yatacak, rapor parası yattı mı, rapor parası ne zaman yatar, rapor parası bankaya gönderildi mi gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Alo 170 Rapor Parası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalıların çeşitli konularda bilgi alabilmesini kolaylaştırmak adına Alo 170 SGK bilgi hattını kurmuştur. Bu kapsamda alo 170’i arayarak rapor ücretinizin akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

SGK Telefonlarını Arayarak Rapor Sorgulama

Hangi il ya da ilçeye bağlı olarak çalışıyorsanız yani işyeriniz hangi SGK’ya bağlıysa, oradaki SGK müdürlüğünü arayarak rapor parası sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda raporunuzda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını da sorabilirsiniz. Bu yöntem, rapor paranızın durumu hakkında en detaylı bilgi alabileceğiniz yöntemlerden biridir. Bu sayede rapor ödemenizle ilgili bir sorun varsa kolayca öğrenebilir ve gerekli eksiklikleri giderebilirsiniz.

 

PTT, Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere rapor ücretleri standart olarak PTT şubelerine gönderilmektedir. Yani SGK sisteminde kayıtlı bir banka hesabınız yoksa rapor ödemeleriniz otomatik olarak PTT şubeleri aracılığıyla ödenir. Dolayısıyla rapor paranızın yatıp yatmadığını öğrenmek için PTT veznelerinden rapor parası sorgulama yaptırabilirsiniz. Eğer ki SGK’da tanımlı banka hesabınız varsa ve önceki ödemelerinizi de bu hesaptan aldıysanız; bankanızın şubelerinden, ATM’leri veya internet/mobil/telefon bankacılık sistemleri üzerinden rapor parası sorgulama yapabilirsiniz.

 

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Birçok kolaylığı barındıran e-devlet sistemi üzerinde rapor ücretinizin durumunu takip edebilirsiniz. Rapor parası sorgulama e-devlet ekranında dört adet uyarı yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Her uyarının bir anlamı vardır ve rapor parası takibini yapan sigortalılar, bu uyarı yazılarına göre hareket etmelidir. Sırasıyla e-devlet 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme uygulamasında karşımıza çıkabilecek uyarıların ne anlama geldiğini açıklayalım;

Okudunuz Mu?  Denizli Rapor Parası Sorgulama Telefonları

rapor parası merkeze gönderildi uyarısı: Bu uyarı rapor ödeme işlemlerinizin başlatıldığı ve merkez muhasebe birimine(Ankara) gönderildiği anlamına gelir. Bu aşamadan bir iki gün sonra ödemeler PTT ya da banka hesaplarına gönderilmektedir.
rapor parası bankaya gönderildi uyarısı: Bu uyarı ödeme işlemlerinin tamamlandığını ve bankaya gönderildiğini gösterir. Bu uyarı sisteme yansıdıktan birkaç saat sonra ödemenizi çekebilirsiniz.

rapor parası ödendi uyarısı: Bu uyarı rapor paranızın ödendiği anlamına gelir.

rapor parası emanete alındı uyarısı: Bu uyarı rapor paranızı 2 aylık süresi içerisinde almadığınızı gösterir. Eğer ki rapor parası ödendikten sonra 2 ay içinde paranızı almazsanız bu ödeme tekrar SGK’ya gönderilir ve emanete alınır. Emanete alınan para geri alınabilir mi, okumak için TIKLAYIN

iş göremezlik ödeme bilginiz görünmüyor uyarısı: Bu uyarı rapor paranızla ilgili işlemlerin henüz başlamadığı anlamına gelir. Eğer ki raporunuzun bitiminden itibaren 2 hafta içinde ödeme almadıysanız ilgili SGK müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

E-devlet şifresi ile uygulamaya giriş yapmak ve rapor ödemenizin durumunu öğrenmek için TIKLAYIN

Rapor Parası Sorgulama Hakkında Tüm Bilgiler
5 (100%) 2 vote[s]

Bir önceki yazımız olan Emekliler Süt Parası Alabilir Mi? başlıklı makalemizde emeklilere süt parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama

36 Comments

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.
jk