SGK Süt Parası Alamayanlar, Bu Şartlara Dikkat!

Yazımız Güncellendi→

Halk arasında SGK süt parası olarak bilinen ve mevzuatta emzirme ödeneği adı altında yapılan ödeme, her yeni doğan çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Fakat birçok kişi bu ödemenin herkese verildiğini sanmaktadır. Halbuki SGK tarafından her yeni doğan çocuk için verilen süt parası, sadece mevzuatta yer alan emzirme parası alma şartlarını sağlayanlara verilmektedir. Peki süt parası alma şartları neydi, kısaca hatırlayalım;

 


1-) Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi

2-) Çocuğun doğum tarihinden itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde anne veya babanın en az 120 gün sigorta primi bulunmak

3-) 4a(SGK-SSK) ya da 4b(BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olmak

 

BU YAZIDA NELER VAR?

Süt Parası Hangi Durumlarda Ödenmez?

Sigortalıların birçoğu mevzuatta yer alan şartları sağlamadığı için SGK süt parası alamamaktadır. Fakat süt parası alma şartlarını sağlamasına rağmen bu ödemeyi alamayanlar da mevcuttur. Bu nedenle emzirme parasının olası ödenmeme nedenlerini sizler için sıraladık;

Süt Parası Neden Ödenmez?

120 gün şartı: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere SGK süt parasını alabilmek için anne veya babadan herhangi birinin, çocuk doğumundan geriye dönük son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta prim günü olması gerekir. Dolasıyla 120 gün primi olmayanlara bu ödeme yapılmaz.

Sigortalık Türü: Bir diğer önemli neden ise sigorta kapsamıdır. Özellikle kamuda çalışan kadrolu(emekli sandığı) devlet memurları, süt parası alamadığı için sorular yöneltmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere emzirme ödemesi sadece 4a(SGK-SSK) ya da 4b(BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olup 120 gün primi olanlara verilmektedir. Fakat burada memurların kafasını en çok karıştıran hususu açıklayalım; emzirme ödemesinde öncelik annedir. Eğer ki anne emekli sandığı kapsamında çalışıyorsa hiçbir şekilde süt parası ödenmez. Fakat emekli sandığı kapsamında çalışan baba ise ve anne SSK(4a) ya da Bağ-Kur(4b) kapsamında çalışıyorsa bu durumda emzirme ödemesi yapılır.

Okudunuz Mu?  SGK Rapor Parası Nedir? Rapor Parası Kimlere Verilir, Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Prim borcu: Eğer ki sigortalılık türü 4b(Bağ-kur) ise bu kapsamdakilerin süt parası alabilmesi için cari(içinde bulunulan ay) dönem ve bir önceki ay olmak üzere toplamda en fazla 2 aylık bağkur prim borcu olabilir. İki aydan fazla prim borcu olanlara emzirme ödemesi yapılmaz.

Emzirme Raporu ile ilgili teknik problemler: Bilindiği üzere SGK rapor ödemeleri online sistem üzerinden yapılmaktadır. Süt parası da aynı şekilde sistem üzerinden ödenmektedir. Eğer ki doğumun gerçekleştiği hastane ve ilgili doktor tarafından doğum raporu sisteme girilmez ise SGK’dan ödeme alınamaz.

Doğum Raporu ve Nüfus Kayıtlarındaki Uyumsuzluk: Bütün şartlar sağlanmasına rağmen SGK tarafından süt parası ödenmeyebilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de doğum raporunda yer alan bebek doğum tarihi ile kimlik kaydı sırasında sisteme kaydedilen nüfus doğum tarihinin aynı olmamasıdır. Yani doğum raporu ile nüfusta yer alan doğum tarihleri farklı olduğu zaman SGK tarafından süt parası ödemesi yapılamaz. Bu nedenle anne ve/veya babaların yeni doğan çocuklarını nüfusa kaydederken dikkatli olması ve doğum raporunda yer alan tarihleri dikkate alarak nüfus kaydı yaptırması gerekir.

 

2019 Süt Parası Tutarları Ne Kadar?

2019 süt parası ödeme miktarına SGK yönetim kurulu tarafından yaklaşık 30 liralık bir artış yapıldı. Buna göre 2018 yılında 149 lira iken 2019 süt parası 179 liraya yükseltildi. İkiz doğumlarda ise 2019 emzirme ödeneği 358 lira olarak ödenecektir.

 

2019 Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Süt parası ödemenizi, rapor parası sorgulama yöntemleri kullanılarak da sorgulayabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak süt parası sorgulama işleminizi takip edebilirsiniz.

→Alo 170 SGK danışma hattını kullanmak

→E-devlet rapor parası sorgulama ekranını kullanmak

→SGK müdürlüklerini arayarak rapor ödeme servislerinden sorgulamak

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Banka Değişikliği Yapılabilir Mi?

Bir önceki yazımız olan Memurlar Rapor Parası, Doğum Parası veya Çocuk Parası Alabilir mi? başlıklı makalemizde memura rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir