Süt Parası Nedir, Kimler Alabilir, Süt Parası Ne Kadar?

SGK tarafından bazı sigortalılara çeşitli ödemeler yapılmaktadır. Bunlardan birisi de süt parası olarak bilinen ödemedir. Bugünkü yazımızda; emzirme ödeneği veya süt parası nedir, süt parası şartları nelerdir, süt parası başvurusu nereye yapılır, süt parası ne kadardır, süt parası nereye ve ne zaman yatar, süt parası sorgulama 2021 yılında nasıl yapılır şeklindeki soruları cevaplandıracağız.

Süt Parası Nedir?

SGK mevzuatında emzirme ödeneği olarak geçen bu ödeme, halk arasında süt parası ya da çocuk parası olarak bilinmektedir. Süt parası, her yeni doğan çocuk için SGK tarafından yapılan bir yardım parasıdır. Süt parası, her yeni doğan çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

 

Süt Parası Şartları Nelerdir, Kimler Süt Parası Alabilir?

Sigortalı çalışanların birçoğu süt parası almak için gerekli olan şartları bilmiyor ya da eksik bilgiye sahip oluyor. Bu nedenle birçok kişi bu ödemenin herkese verildiğini sanıyor. Halbuki SGK tarafından verilen süt parası yardımı sadece işçi ve bağkur kapsamında sigortalı olanlara verilmektedir. Diğer süt parası şartları ise aşağıdaki gibidir;


1-) Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi

2-) Çocuğun doğum tarihinden itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde anne veya babanın en az 120 gün sigorta primi bulunmak

3-) SSK ya da Bağkur kapsamında sigortalı olmak(Şirket ortağı kapsamında bağkurlu olanlara ödeme yapılmaz)

Emzirme Ödeneği, Süt Parası Alma Şartları

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigortalı çalışanlar, yeni doğum sonrası SGK tarafından verilen emzirme ödeneği alabilmek için süt parası başvuru dilekçesi aramaktadır. Peki süt parası başvurusu nasıl yapılır, dilekçe vermek şart mı? SGK süt parası başvurusu için herhangi bir dilekçeye gerek yoktur. Emzirme ödemesi işlemleri online olarak sistem üzerinden yapılmaktadır. Yine de ödeme işlemleri hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki SGK müdürlüklerinden bilgi almanız iyi olacaktır.

Okudunuz Mu?  İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi?

 

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere emzirme ödemesi için başvuru yapmaya, dilekçe yazmaya gerek yoktur. Eğer yukarıda yer alan süt parası alma şartları sağlanıyorsa ve bebeğinizin nüfus kayıt işlemini yaptıysanız bundan sonraki aşamada SGK tarafından süt parası ödemesi yapılacaktır. Eğer ki emzirme raporu hastane tarafından eksiksiz olarak sisteme girildiyse 7 ile 10 gün içinde süt parası ödemesi yapılır. Peki süt parası nereye yatar? SGK emzirme ödemeleri standart olarak PTT’ye gönderilmektedir. Yani süt parasını, ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra 1 hafta içinde en yakınınızdaki PTT şubesinden alabilirsiniz. Eğer ki daha önceden SGK’da tanımlı banka hesabınız varsa süt parası ödemesi hesabınıza gönderilmektedir. (Not: 2 ay içerisinde PTT’den alınmayan ödemeler tekrar SGK’ya geri gönderilmektedir.)

süt parası ne kadar

Süt Parası Sorgulama 2021 Nasıl Yapılır?

Süt parası sorgulama işlemleri rapor parası ile aynı şekildedir. Süt parası sorgulama 2021 itibariyle aşağıdaki yöntemler kullanılarak yapılabilir;

 • E-devlet üzerinden sorgulama
 • PTT ve Banka üzerinden sorgulama
 • SGK müdürlüklerini arayarak sorgulama
 • Alo 170 danışma hattını arayarak sorgulama

Rapor parası ya da süt parası sorgulama işlemlerinin detaylı şekilde nasıl yapıldığını öğrenmek için TIKLAYIN.

 

Süt Parası 2021 Yılında Kaç Para Oldu?

SGK tarafından gerekli şartları taşıyan sigortalılara her doğan çocuk için ödeme yapılmaktadır. Peki SGK süt parası ne kadar 2021 itibariyle? 01/01/2021 itibariyle asgari ücret artışı baz alınarak, SGK yönetim kurulu tarafından süt parası ödeme tutarı 232 TL olarak belirlenmiştir.

 

Süt Parası Hangi Durumlarda Ödenmez?

Sigortalıların birçoğu mevzuatta yer alan şartları sağlamadığı için SGK süt parası alamamaktadır. Fakat süt parası alma şartlarını sağlamasına rağmen bu ödemeyi alamayanlar da mevcuttur. Bu nedenle emzirme parasının olası ödenmeme nedenlerini sizler için sıraladık;

Süt Parası Neden Ödenmez?

120 gün şartı: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere SGK süt parasını alabilmek için anne veya babadan herhangi birinin, çocuk doğumundan geriye dönük son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta prim günü olması gerekir. Dolasıyla 120 gün primi olmayanlara bu ödeme yapılmaz.

Sigortalık Türü: Bir diğer önemli neden ise sigorta kapsamıdır. Özellikle kamuda çalışan kadrolu(emekli sandığı) devlet memurları, süt parası alamadığı için sorular yöneltmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere emzirme ödemesi sadece 4a(SGK-SSK) ya da 4b(BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olup 120 gün primi olanlara verilmektedir. Fakat burada memurların kafasını en çok karıştıran hususu açıklayalım; emzirme ödemesinde öncelik annedir. Eğer ki anne emekli sandığı kapsamında çalışıyorsa hiçbir şekilde süt parası ödenmez. Fakat emekli sandığı kapsamında çalışan baba ise ve anne SSK(4a) ya da Bağ-Kur(4b) kapsamında çalışıyorsa bu durumda emzirme ödemesi yapılır.

Prim borcu: Eğer ki sigortalılık türü 4b(Bağ-kur) ise bu kapsamdakilerin süt parası alabilmesi için cari(içinde bulunulan ay) dönem ve bir önceki ay olmak üzere toplamda en fazla 2 aylık bağkur prim borcu olabilir. İki aydan fazla prim borcu olanlara emzirme ödemesi yapılmaz.

Emzirme Raporu ile ilgili teknik problemler: Bilindiği üzere SGK rapor ödemeleri online sistem üzerinden yapılmaktadır. Süt parası da aynı şekilde sistem üzerinden ödenmektedir. Eğer ki doğumun gerçekleştiği hastane ve ilgili doktor tarafından doğum raporu sisteme girilmez ise SGK’dan ödeme alınamaz.

Doğum Raporu ve Nüfus Kayıtlarındaki Uyumsuzluk: Bütün şartlar sağlanmasına rağmen SGK tarafından süt parası ödenmeyebilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de doğum raporunda yer alan bebek doğum tarihi ile kimlik kaydı sırasında sisteme kaydedilen nüfus doğum tarihinin aynı olmamasıdır. Yani doğum raporu ile nüfusta yer alan doğum tarihleri farklı olduğu zaman SGK tarafından süt parası ödemesi yapılamaz. Bu nedenle anne ve/veya babaların yeni doğan çocuklarını nüfusa kaydederken dikkatli olması ve doğum raporunda yer alan tarihleri dikkate alarak nüfus kaydı yaptırması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Memurlar Rapor Parası, Doğum Parası veya Çocuk Parası Alabilir mi? başlıklı makalemizde memura rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

38 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
 1. Öğretmenlere emekli sandığına üye olduğu için süt ödeneği verilmiyor mu? Peki başka yardımlar mevcut mu?

  1. Merhabalar, SGK tarafından verilen süt parası ödemesini maalesef ki alamıyorsunuz. Fakat Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesini alabilirsiniz.

   1. Benim kızım 1.5 yaşında hala alabilirmiyim acaba bide sistemden nasıl başvuru yapıcaz doğum raporunu nasıl sisteme geçiricez ?? Yardımcı okuraanız sevinirim

    1. Merhabalar, doğum yaptığınız tarihte süt parası alma şartlarını sağlıyorsanız her halukarda ödeme alırsınız. Yapmanız gereken şey öncelikle bağlı olduğunuz sgk müdürlüğünü arayıp bu çocuğunuzla ilgili olarak süt parası almayı hak edip etmediğinizi öğrenmektir. Eğer hak ediyorsanız hemen doğum yaptığınız hastanenin doğum kat sekreterliği ile görüşüp emzirme raporunun sisteme yüklenmesini isteyebilirsiniz. Geriye dönük işlem yapılabiliyor.

 2. ben 13 nisanda dogum yaptim esim sigartali bende yararlanabilir miyim bu bundan ve nereyi aramam lazim basvuru icin yardimci olursamiz sevinirim

  1. Merhabalar, eğer ki eşiniz sigortalıysa ve şartları sağlıyorsa SGK süt parasını alabilir. Ayrıca Aile Bakanlığı’nın verdiği doğum yardımından bir şarta gerek olmadan da faydalanabilirsiniz.

 3. Ben emekli sandığı ndan sigortalıyim eşim part time bir şirkette çalışıyor SGK ya bağlı sigortali.ben ve eşim nerelerden hangi kurumlardan yardım ve destek alabiliriz nerelere basvurmaliyiz.09 .05.2020 de 3 cu çocuğumuz oldu

  1. Merhabalar, eğer eşinizin doğum öncesi izne ayrılmadan önceki son 1 yılda toplam 90 günü varsa 7300 liralık analık rapor parasını alma hakkı var. Eğer son 1 yılda 120 gün sigorta primi varsa ek olarak 202 lira süt parası da alacaktır. Bu ödemeler sgk tarafından yapılmaktadır. Eğer ki bu şartların hiçbirini taşımıyorsa Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımından da faydalanma hakkı mevcuttur. Aile bakanlığı 3. çocuk parası için toplam 600 tl doğum yardımı ödemesi yapmaktadır.

 4. Bende yeni dun dogum yaptim esim de sigortali calisiyor 5 yildir bize sut parasi ne kadar verirler

  1. Anladığım kadaıryla sadece eşiniz çalışıyor. Bu durumda gerekli şartları sağlaması halinde eşinize SGK tarafından 202 lira süt parası ödenir. Ayrıca Aile Bakanlığı doğum yardımı ödemesine de başvuru yapabilirsiniz. Buradan da herhangi bir şarta gerek olmadan;
   1.cocuk için 300 tl
   2.çocuk için 400 tl
   3.çocuk için 600 tl ödeme alırsınız.

 5. Merhaba sgk nin ödediği süt parasından başka ödeme varmı

  1. Merhabalar, bir de Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesi var.

 6. Eşim sigortalı calisiyor. çoklu doğumlarda süt parasında değişim oluyor mu?

  1. Merhabalar, gerekli şartları sağlamanız halinde sgk tarafından süt parası ödeniyor. Eğer çoklu doğum olursa ona göre ödeme aynı katlarda artıyor. Misal ikizleriniz oldu, bu durumda normalde 202 lira olan ödemeyi 404 lira olarak alırsınız. ayrıca maddi durumunuz yetersiz ise sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilen ikiz çocuk yardımı ödemesine de başvurabilirsiniz.

 7. Eşim kuaför işletiyor düzenli olarak bakur ödemelerini düzenli yapıyor ancak e devletten sorgu yaptığımız da her hangi bir ödeme görünmüyor

  1. Selamlar, normalde ödeme hakkınız var. En yakınınızdaki SGK müdürlüğünü hemen arayıp mutlaka bilgi alın. Bir sorun olmasa ödemeniz çoktan yapılırdı. Konu hakkında tekrar bizi bilgilendirirseniz ona göre gerekli yönlendirmeleri yaparız.

 8. Merhaba benim isim sigortasız günlük çalışıyor 3. Cocugumu doğurdum 1.5 aylık süt parasi alabilir miyim

  1. Sigortasız çalışanlara süt parası ödenmiyor. Sadece Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesini alabilirsiniz.

 9. Mrb mart 3 de doğum.yaptim ve eşim.ssk eşim.giti.ama.basvuru alınmadı pandemi den dolayi acaba gitsem. Yardım.ederler.mi.yada e devleten oluyor mu oluyorsa nasıl.yapabilirim tsk.ederim.şimdiden

  1. Merhabalar, aslında başvuru yapmasına gerek yok. Eğer ki doğum raporunuz sistemden girildiyse ki sistemden hastane tarafından girilmesi lazım, bu durumda direkt ödemenizi yapabiliyorlar. Yine de bimer ya da cimer üzerinden talepte bulunup doğum paranız hakkında bilgi alabilirsiniz.

 10. Mrb eşim 01.09.2020 de doğum yaptı sut parası ve dogum yardımı alabilmek icin nerelere basvuru yapmamız gerekiyor ayrica son 1 yılda 120 gün sigorta primim de var

  1. Merhabalar, eşiniz(doğum yapan kadın) sigortalı değilse ve sadece siz sigortalı iseniz sgk dan süt parası alabilirsiniz. Başvuru yapmanıza gerek yoktur. Sadece en yakınınızdaki SGK’yı arayarak süt parası ödemenizin ne aşamada olduğunu sorabilirsiniz. Doğum yardımı için ise Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapmalısınız.

 11. Merhaba!ben SSK sigortalı çalışıyorum,ama pandemi dolaysıyla 18-07-2020 işten çıkarttı,eylül ayında doğum yapacağim önceden sigortam vardı,18-07-2020 den itibaren sigortam durdu,doğum parasından alabilirmiyim ?bide eşim sigortalı çalışıyor oda doğum yardam parasına başvurabilir mi?

  1. Merhabalar, En düşük 7300 tl seviyesinde olan analık rapor parasını çalışmadığınız için alamazsınız ama 202 liralık süt parasını alabilirsiniz. Aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilen doğum yardımı ödemesine de başvuru yapabilirsiniz.

 12. Merhaba ben 8 temmuzda doğum yaptım eşimde sigortalı süt parası almak istiyorum nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olabilirim misiniz

  1. Merhabalar, eşiniz bağlı olduğunuz SGK’yı telefonla arayıp süt parası ödeme durumu hakkında bilgi alabilir. Direkt başvuru yapmasına gerek yok.

 13. Merhaba ben 3. çoçugumu yaptım 5 aylık sigortalıyım dogum yapalı 44 gun oldu hesabımıza 202 lira sut parası yatmiş fakat ogrenmek istedigim 7300 tl odemeyi nasıl basvuruyorum yoksa oda otomatıkmı yatıyo faydalanabiliyormuyum. Halada sigortalıyım ızne ayrıldım sıgortam yatıyor

  1. Merhabalar, doğum öncesi izne ayrıldığınız günü dikkate alarak bu tarihten geriye dönük son 1 yılda 90 gün sigortanız varsa bahsettiğiniz 7300 liralık ödemeyi de alırsınız. Fakat doğum raporlarınız bittikten sonra bu ödeme yapılır.

 14. Bırde hucretsiz izne ayrıldım 5 ay bu donem içinde işsizlik parası alabiliyormuyum fakat sigortam yatıyo

  1. İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten çıkış yapılması lazım. Siz şu an ücretsiz izinde olsanız bile kanunen iş yerinde kayıtlı çalışan olarak görünüyorsunuz, o nedenle işsizlik parası alamazsınız.

 15. Doğum oldu kimliği de çıkardık sigortamızda var nereye başvurmamız gerekiyor

  1. Merhabalar, sgk tarafından verilen süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok, en yakınınızadaki sgk yı arayıp ödemeniz hakkında bilgi almanız yeterli olacaktır. Fakat Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesi için aile bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor.

 16. Sigortalı olan baba anne basvuru yapıp parayı alabilir mi

  1. Merhabalar, sgk süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok, sadece ödemenin hangi aşamada olduğunu kontrol etmek için sgk yı arayıp bilgi almanız yeterlidir.

 17. Merhaba ben 11 ay önce doğum yaptım hala bu 202 kiralık süt parasını alabilir miyim. Ben sigortalı değilim eşim sigortalı

  1. Merhaba, eşiniz eğer ki süt parası alma şartlarını sağlıyorsa elbette ki bu ödemeyi alabilirsiniz. Bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezini arayıp ödeme hakkında bilgi alabilirsiniz.

 18. eşim memur oğlum 18 aylık süt parası alabiliyor muyum

  1. Merhaba, süt parası alamazsınız. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesine başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir