Rapor Parası Sorgulama
Kontrollü Rapor Nedir, Sonu Kontrollü Raporlara Ödeme Yapılır mı?
Yazar: - 29 Eylül 2017
170
0

Rapor parası neden yatmaz konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere gerek raporun alındığı sağlık sunucusu gerek sigortalı gerekse de işveren kaynaklı nedenlerle rapor parası ödemesinin yapılamayacağını ya da geç yapılacağını belirtmiştik. Bugünkü yazımızda ise rapor durumu kontrol ne demek? Kontrollü rapor nedir, kontrol raporu nedir, sonu kontrollü sağlık raporu için ödeme yapılır mı sorusuna cevap vereceğiz.

Kontrollü raporlara ödeme yapılır mı?

 

Kontrollü Rapor Nedir, Rapor Durumu Kontrol Ne Demek?

Hekim tarafından düzenlenen istirahat raporları “çalışır” ya da “kontrol” olarak işaretlenir. Hekim tarafından kontrollü rapor verilen çalışanlar, rapor durumu kontrol ne demek şeklinde sorular soruyor. Kontrollü rapor, adından da anlaşılacağı üzere istirahat raporu bittikten sonra tekrar doktor kontrolüne gidilmesi gerektiğini gösteren rapor türüdür. Kontrollü rapor nedir sorusu, özellikle 10 günlük ve üzeri istirahat raporu alan sigortalılar tarafından sorulmaktadır. Çünkü hekimler tarafından verilen kontrollü sağlık raporu genelde 10 gün ve daha fazla sürelidir.

 

Kontrollü Raporlara Ödeme Yapılır mı?

Sağlık sunucuları tarafından düzenlenen iş göremezlik belgelerinde çalışır ve kontrol olmak üzere iki adet kutucuk yer alır. Sigortalının sağlık durumunu göz önüne alan hekimler, bazı durumlarda rapor sonunda kontrol kutucuğunu işaretlemektedir. Bunun anlamı “istirahat süresi bittikten sonra ilgili hastanın iyileşme durumunu tekrar görmek ve gerekirse devam raporu vermek” olarak tanımlanabilir. Peki sonu kontrollü raporlara ödeme yapılır mı? Cevabımız hayır. Sonu kontrol olarak işaretlenmiş hastalık raporları, SGK ödeme sistemi tarafından maalesef ki ödenememektedir. Sonu kontrollü sağlık raporu alan sigortalıya ödeme yapılabilmesi için kontrol tarihinde kesinlikle ilgili hekime gitmeniz gerekmektedir. Kontrol sonrası ilgili hekim tarafından aşağıdaki iki işlemden birinin kesinlikle yapılması gerekmektedir;

1-) Hastanın durumuna göre devam raporu düzenlenmesi.

2-) Tekrar istirahat vermeye gerek yoksa, sistem üzerinden yer alan bir önceki raporun sonundaki kontrol ibaresini çalışır olarak güncellenmesi.

Eğer ki hasta, kontrol tarihinde ilgili hekime gitmezse, hekim tarafından “sigortalı kontrole gelmediğinden rapor arşive kaldırıldı” ibaresi ile raporunuz arşive gönderilir ve ödenemez.

Okudunuz Mu?  2020 Rapor Parası Hesaplama, Ne Kadar Alırım?

 

Peki sonu kontrollü raporun ödenmesi için ne yapmalıyız?

Eğer ki raporunuz kontrollü olduğu için ödeme alamadıysanız bu durumda rapor aldığınız hekime gitmeniz gerekir. Raporu yazan doktora “rapor sonu kontrol göründüğü için SGK’dan rapor parası alamadığınızı” belirtmelisiniz. Bu aşamada ilgili doktor, sistem üzerindeki raporu açıp kontrol kısmını çalışır olarak güncellemektedir. Raporunuzu çalışır olarak düzelttirdikten sonra SGK’ye gidip rapor parası ödemenizi tekrar talep edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Emanete Alınmış Ne Demek? başlıklı makalemizde rapor parası emanete alınması hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ