Yeni Doğan Çocuk Parası, Doğum Yardımı Nereden Alınır?

Yazımız Güncellendi→

Yeni doğan çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı, anne ve babaların çokça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Nitekim bazı kamu kurumları çeşitli şartların sağlanması halinde ailelere yeni doğan çocuk parası ödemesi yapmaktadır. Bu yazımızda ise Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı nedir, yeni doğan çocuk parası ne kadar şeklindeki soruları cevaplandıracağız.

 


Doğum Yardımı Nedir, Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Doğum yardımı ödemesi, doğum yapan ailelere maddi destek kapsamında yapılan  sosyal yardımlardan birisidir. Doğum yardımı ödemesini Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı yapmaktadır. 15/05/2015 yılında çıkarılan yasa gereği her yeni doğan çocuk için Aile Bakanlığı tarafından doğum yardımı yapılmaktadır. Fakat bu yardım, yasanın çıktığı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan bebekler için verilmektedir. Peki doğum yardımı şartları nelerdir, inceleyelim.

 

Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her yeni çocuk için Aile Bakanlığı tarafından doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Aile Bakanlığı doğum yardımı şartları ise oldukça kolaydır ve şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olunması
 • Doğum tarihi 15/05/2015 sonrası olması
 • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması

SGK tarafından verilen SÜT PARASI alma şartlarını okumak için TIKLAYIN

 

Doğum Yardımı Ne Kadar 2020 Yılında?

Yeni doğan çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı ne kadar 2020 itibariyle? Hemen tablomuza göz atalım;

İlk çocuk parası 300 TL

İkinci çocuk parası 400 TL

Üçüncü çocuk parası 600 TL 

Şu hatırlatmayı da yapalım. Her ne kadar 15/05/2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılıyor olsa da bu tarihten önce doğan çocuklar, doğum yardımı miktarını etkilemektedir. Örneğin 2013 yılında doğan bir çocuğunuz olsun. Daha sonra da 2019 yılında yeni bir bebeğiniz olsun. Yasa gereği 2013 yılında doğan çocuğunuz için doğum yardımı ödemesi yapılmaz ve ilgili kanundan sonra doğan bebeğiniz için birinci çocuk parası yerine ikinci çocuk parası olan 400 liralık ödeme yapılır.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti!

 

Doğum Yardımı Başvurusu Süresi, En Son Ne Zamana Kadar Başvuru?

Birçok aile doğum yardımı başvuru süresi konusunda tereddüt yaşıyor. Bu nedenle doğum yardımı başvurusu ne zaman yapılır sorusuyla çok karşılaşıyoruz. Kanunda yer alan düzenlemeye göre doğum yardımı için başvuru süresi belirlenmemiştir. Yani 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklarınız için henüz doğum yardımı almadıysanız, hemen en yakınınızdaki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 

Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

Aile Bakanlığı doğum yardımı başvurusu yapıldıktan sonra ödeme süreci başlamaktadır. Peki doğum yardımı ne zaman yatar PTT’ye? Mevzuata göre doğum yardımı başvuruları ay içinde toplanır. Daha sonra bir sonraki ay içinde de ödemeler PTT’ye gönderilir. Yani başvuru yaptığınız dönemi takip eden bir sonraki ay içinde ödemenizi alabilirsiniz. Örneğin mart ayında başvurduysanız Nisan ayında ödeme alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi? başlıklı makalemizde İşten Ayrılan İşçi Rapor Parası alır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

11 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
 1. Ben ilk çocuğumu 2015 31 ocakta doğurdum ve dogum parasından mahrum kaldım duyduğuma göre 2015 te doğanların bu paradan yararlanıyor diye duydum acaba bana bilgi verir mısınız bu konuda

  1. Maalesef ki doğum yardımı ödemesinden faydalanamazsınız. Bu yardım, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için veriliyor.

 2. ben 10gün önce doğum yaptım ama halla param yatırılmadı

  1. Şu an korona virüs nedeniyle kurumlarda memur sayısı çok azaldı. Bundan kaynaklı olabilir. Bahsettiğiniz doğum parası hangidiydi? süt parası mı yoksa doğum yardımı mı?

 3. Her iki çocugumunda doğum ve süt parasını almadım biri 5 yaşında diğeri 6 aylık bu parayı şimdi alabilirmiyim ve nereden alacağım.

  1. Merhabalar, süt parası SGK tarafından verilmektedir. Doğum yardımı ise Aile Bakanlığı tarafından verilmektedir. Süt parası alabilmek için bazı şartları taşımalısınız. Bu şartları okumak için aşağıdaki linke tıklayın

   https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-sut-parasi/

   Doğum yardımı ise hiçbir şart olmadan verilmektedir. Fakat 15 mayıs 2015 sonrası doğan çocuklara verilmektedir. Bunun için Aile Ve Sosyal Hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 4. 3.doğumu yaptim 3gun once ama esim ve benim sigortamız yok nasil dogum parasi alabliriz

  1. Bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne üçüncü çocuk parası için doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Herhangi bir şart aranmadan size 600 tl ödeme yapılacaktır.

 5. 31.03.2020 tarihinde eşim dogum yapti eşim ssk calisani nereye nasil başvuru yapcaz dogum parası almamiz icin

  1. Eğer ki ssk prim şartlarını sağlıyorsa eşinize;
   → Analık rapor parası (112 gün üzerinden en düşük 7300 tl ödenir)
   → süt parası (202 tl)
   → doğum yardımı ödemesi yapılır.

   Analık rapor parası ve süt parası ödemesini SGK yapıyor, başvuru yapmanıza gerek yok. SGK müdürlüğünü arayarak ödemeleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Doğum yardımı ödemesi ise Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Çocuğunuzu nüfusa kaydettirdikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir