Rapor Parası Sorgulama
Yeni Doğan Çocuk Parası, Doğum Yardımı Nereden Alınır?
Yazar: - 05 Mart 2018
3.393
58

Yeni doğan çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı, anne ve babaların çokça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Nitekim bazı kamu kurumları çeşitli şartların sağlanması halinde ailelere yeni doğan çocuk parası ödemesi yapmaktadır. Bu yazımızda ise Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı nedir, yeni doğan çocuk parası ne kadar şeklindeki soruları cevaplandıracağız.

 

Doğum Yardımı Nedir, Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Doğum yardımı ödemesi, doğum yapan ailelere maddi destek kapsamında yapılan  sosyal yardımlardan birisidir. Doğum yardımı ödemesini Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı yapmaktadır. 15/05/2015 yılında çıkarılan yasa gereği her yeni doğan çocuk için Aile Bakanlığı tarafından doğum yardımı yapılmaktadır. Fakat bu yardım, yasanın çıktığı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan bebekler için verilmektedir. Peki doğum yardımı şartları nelerdir, inceleyelim.

 

Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her yeni çocuk için Aile Bakanlığı tarafından doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Aile Bakanlığı doğum yardımı şartları ise oldukça kolaydır ve şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olunması
 • Doğum tarihi 15/05/2015 sonrası olması
 • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması

SGK tarafından verilen SÜT PARASI alma şartlarını okumak için TIKLAYIN

 

Doğum Yardımı Ne Kadar 2020 Yılında?

Yeni doğan çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı ne kadar 2020 itibariyle? Hemen tablomuza göz atalım;

İlk çocuk parası 300 TL

İkinci çocuk parası 400 TL

Üçüncü çocuk parası 600 TL 

Şu hatırlatmayı da yapalım. Her ne kadar 15/05/2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için doğum yardımı ödemesi yapılıyor olsa da bu tarihten önce doğan çocuklar, doğum yardımı miktarını etkilemektedir. Örneğin 2013 yılında doğan bir çocuğunuz olsun. Daha sonra da 2019 yılında yeni bir bebeğiniz olsun. Yasa gereği 2013 yılında doğan çocuğunuz için doğum yardımı ödemesi yapılmaz ve ilgili kanundan sonra doğan bebeğiniz için birinci çocuk parası yerine ikinci çocuk parası olan 400 liralık ödeme yapılır.

Okudunuz Mu?  2020 Rapor Parası Hesaplama, Ne Kadar Alırım?

 

Doğum Yardımı Başvurusu Süresi, En Son Ne Zamana Kadar Başvuru?

Birçok aile doğum yardımı başvuru süresi konusunda tereddüt yaşıyor. Bu nedenle doğum yardımı başvurusu ne zaman yapılır sorusuyla çok karşılaşıyoruz. Kanunda yer alan düzenlemeye göre doğum yardımı için başvuru süresi belirlenmemiştir. Yani 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklarınız için henüz doğum yardımı almadıysanız, hemen en yakınınızdaki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 

Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

Aile Bakanlığı doğum yardımı başvurusu yapıldıktan sonra ödeme süreci başlamaktadır. Peki doğum yardımı ne zaman yatar PTT’ye? Mevzuata göre doğum yardımı başvuruları ay içinde toplanır. Daha sonra bir sonraki ay içinde de ödemeler PTT’ye gönderilir. Yani başvuru yaptığınız dönemi takip eden bir sonraki ay içinde ödemenizi alabilirsiniz. Örneğin mart ayında başvurduysanız Nisan ayında ödeme alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi? başlıklı makalemizde İşten Ayrılan İşçi Rapor Parası alır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 58 Yorum Var)
 1. Azize ateş dedi ki:

  Ben ilk çocuğumu 2015 31 ocakta doğurdum ve dogum parasından mahrum kaldım duyduğuma göre 2015 te doğanların bu paradan yararlanıyor diye duydum acaba bana bilgi verir mısınız bu konuda

  1. rparasi dedi ki:

   Maalesef ki doğum yardımı ödemesinden faydalanamazsınız. Bu yardım, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için veriliyor.

 2. sevda dedi ki:

  ben 10gün önce doğum yaptım ama halla param yatırılmadı

  1. rparasi dedi ki:

   Şu an korona virüs nedeniyle kurumlarda memur sayısı çok azaldı. Bundan kaynaklı olabilir. Bahsettiğiniz doğum parası hangidiydi? süt parası mı yoksa doğum yardımı mı?

 3. Yunus dedi ki:

  Her iki çocugumunda doğum ve süt parasını almadım biri 5 yaşında diğeri 6 aylık bu parayı şimdi alabilirmiyim ve nereden alacağım.

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, süt parası SGK tarafından verilmektedir. Doğum yardımı ise Aile Bakanlığı tarafından verilmektedir. Süt parası alabilmek için bazı şartları taşımalısınız. Bu şartları okumak için aşağıdaki linke tıklayın

   https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-sut-parasi/

   Doğum yardımı ise hiçbir şart olmadan verilmektedir. Fakat 15 mayıs 2015 sonrası doğan çocuklara verilmektedir. Bunun için Aile Ve Sosyal Hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 4. Hamide ucar dedi ki:

  3.doğumu yaptim 3gun once ama esim ve benim sigortamız yok nasil dogum parasi alabliriz

  1. rparasi dedi ki:

   Bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne üçüncü çocuk parası için doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Herhangi bir şart aranmadan size 600 tl ödeme yapılacaktır.

 5. Abdullah dedi ki:

  31.03.2020 tarihinde eşim dogum yapti eşim ssk calisani nereye nasil başvuru yapcaz dogum parası almamiz icin

  1. rparasi dedi ki:

   Eğer ki ssk prim şartlarını sağlıyorsa eşinize;
   → Analık rapor parası (112 gün üzerinden en düşük 7300 tl ödenir)
   → süt parası (202 tl)
   → doğum yardımı ödemesi yapılır.

   Analık rapor parası ve süt parası ödemesini SGK yapıyor, başvuru yapmanıza gerek yok. SGK müdürlüğünü arayarak ödemeleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Doğum yardımı ödemesi ise Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Çocuğunuzu nüfusa kaydettirdikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

  2. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar ben 10.07.2019 tarihinde doğum yaptım ve doğum yardımı başvuru yaptım e devletten bakıyorum halen ödeme aşamasında diyodu şuanda da bu hizmet geçici olarak kullanıma kapatılmıştır diyo 9 ay oldu halen yatmadı ne yapmalıyım

   1. rparasi dedi ki:

    Şimdiye kadar çoktan yatırılmış olması gerekirdi. En yakınınızdaki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünü arayıp bilgi almanız çok iyi olacaktır.

  3. Ozan dedi ki:

   Eşim dogum yaptı 20 yasında PTT vekaletle parayı ben alabilirmiyim

   1. rparasi dedi ki:

    Merhabalar, vekalette para yatırma-çekme işlemleri de varsa elbette ki alabilirsiniz.

 6. Eylem dedi ki:

  Merhabalar bir sorum var doğum parası alınıyor ve süt parası belli bir miktar çocuğumuz ikiz olunca 2katimi yoksa aynı mı oluyor

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, SGK tarafından verilen süt parası, ikiz doğum olursa iki ktı veriliyor. Yani 202+202 toplam 404 lira ödeme alırsınız. Aile bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ise çocuk sayısı sırasına göre veriliyor. Yani ilk doğumunuz ikiz çocuk ise birinci çocuk ve ikinci çocuk parası alırsınız. Yani toplamda 300+400 olmak üzere 700 lira ödeme alırsınız.

 7. Gamze dedi ki:

  22.02.2020 de doğum yaptım 10 03 2020de sosyal yardimlasmaya başvurdum ama hala doğum param yatmadı ne zaman yatar

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, doğum yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuruyorsunuz. Ödemeler genelde bir sonraki ay yapılır. Yani Martta başvurduysanız Nisan ayı içerisinde yatırılır. bu linkten e devlete girerek başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

   https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama

   1. Seda dedi ki:

    3 aylik hamileyim kisa calisma idenegune basvuruldu isveren trfindan sigortam yatmiyor su an 3 ay ucretsiz izin verdiler dogu. Parasi icin bu donem nasil ne yapmamiz gerwk sigorta yatmazsa odenmez degilmi

    1. rparasi dedi ki:

     Merhabalar, şu an sigortanızın yatıp yatmaması önemli değil. Eğer ki doğum öncesi izne ayrıldığınız tarihten geriye dönük son 1 yılda 90 gün priminiz varsa analık rapor parası alabilirsiniz. 120 gün varsa ek olarak süt parası da alabilirsiniz.

 8. Ikram kose dedi ki:

  Ben 3 aylık hamileyim merak ettiğim soru bu doğum parası ala bilmem için sağlık güvencem yok bende faydalanabilirmiyim

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, sigortanız veya ssk nız olmasa bile Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımından faydalanabilirsiniz. İlk çocuk ise toplamda 300 liralık yardım parası alırsınız.

 9. Gülşen dedi ki:

  Rapor parası
  Merhaba ben 6 aylık hamileyim çalıştığım şirket tüm çalışanları kısa çalışma ödeneğinden faydalanarak ücretsiz izne çıkardı rapor parası için son 3 aylık brüt ücretten hesaplanıyor bu durumda alacağım ücret olmayacak mı?

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, priminizin yatırıldığı son 3 aya bakılarak ödemeniz yapılacaktır.

 10. yaprak kaya dedi ki:

  Mrba.8 mart 2020 de dogum yaptim 10 martta dogum parasi basvurusu yaptim para hala gelmedi

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, bunun ilgili olarak başvuru yaptığınız Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünü aramanız gerekir. Aksi bir durum olup olmadığını öğrenmeniz doğru olacaktır.

 11. Fatime dedi ki:

  Merhaba. Ben ikinci doğumumu 30martta yaptım sadece doğum parası alabiliyorum dedilerki doğum parası korona virüsten dolayı bin tl olmuş böyle bişi varmı

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, böyle bir durum söz konusu değil.

 12. Aysun dedi ki:

  Mrb 2018 de dogum yaptm ama dogum parası almadım 3.çocuk şimdi alabilir miyim raporum var ve nereden başvuru yapıcam

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, bununla ilgili olarak bulunduğunuz yerdeki sgk müdürlüğünü arayıp kontrol yaptırın. Eğer ki ödeme alma şartlarını sağlıyorsanız yapmanız gereken işlemler konusunda size bilgi verilecektir.

 13. Hatice dedi ki:

  Meraba ben doğum parası alıyorum şuana kadar taksit taksit toplamda 5000 yatti toplamda nekadar alcam bilmiyorum

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, primleriniz asgari ücretten yatıyorsa toplam en az 7300 lira ödeme alacaksınız.

 14. Dursun demir dedi ki:

  Merhaba ben sorum eşim Mart’ın 19 Doğum yaptım ama hala emzirme ve analık parasını alamadı neden

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, eğer ki sigortalı çalışan biriyseniz sgk analık rapor parası alabilmeniz için doğum sonrası raporunuzun bitmiş olması ve iş yeriniz tarafından onaylanmış olması gerekir.

   Fakat yine sgk tarafından verilen süt parasını, yeterli prim gününüz varsa beklemeden direkt alabiliyor olmanız lazım. Ayrıca Aile Bakanlığına başvurarak doğum yardımı ödemenizi de alabilirsiniz.

 15. Veysi dedi ki:

  Süt parası için 120 gün şartı var benim 90 gün süt parasını alamıyormuyuz veya günü doldurduktan sonra alabiliyor muyuz

  1. rparasi dedi ki:

   Maalesef sonradan günü doldurmanız geçerli olmuyor. Bu durumda sadece Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesini alabilirsiniz.

 16. Zehra mete dedi ki:

  İy günler bende suan işe gitmiyorumm bu ay sigortam 7 gün yatırıldı acaba dogumdan sonra sigortadan alacağım paranın miktarını etkilermi sigortanın az yaptırılması

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, alacağınız para miktarı gündelik ücret üzerinden hesaplandığı için etkilemez.

 17. Göknur dedi ki:

  Merhaba emekli sandığına bağlı çalışan anneler en az 7bin kusur olan doğum yardımından yararlabiliyo mu acaba

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, maalesef ki emekli sandığı kapsamında çalışanlara bahsettiğiniz 7000 küsür liralık analık rapor ödemesi verilmiyor. Siz sadece Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesine başvuru yapabiliyorsunuz.

 18. Yağmur dedi ki:

  29 gün önce doğum yaptim eşim mahkum doğum parası alabilirmiyim herhangi bi sosyal guvencemiz yok alabilirsem nereye nasik basvuru yapmaliyim

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, doğum yardımı ödemesini Aile Bakanlığı yapmaktadır ve doğum yardımı zaten sadece anneye verilmektedir. Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğne giderek başvuru yapabilirsiniz. Eğer ilk çocuğunuz ise 300 tl ödeme alırsınız.

 19. Nuray dedi ki:

  Mrblar eşim bagkurlu süt parası icin eşimmi basvuru yapmalı yoksa bende yapabiliyormuyum ayrıca nereye basvuru yapacaz

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, süt parası ödemesini SGK yapıyor. O Yüzden eşinizin bağkur kaydı hangi ilçedeyse o yerdeki sgk müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Bu arada başvuru yapmanıza gerek yok. Çünkü doğum raporu otomatik olarak sisteme düşüyor. Ek olarak sigortalı kimse ona ödeme yapılıyor SGK tarafından. Bu durumda ödeme eşinize yapılacak. Size tavsiyem sgk müdürlüğünü arayın ve süt parası ödemenizin durumu hakkında bilgi almanızdır.

 20. Gülseren dedi ki:

  Merhaba..1ay önce doğum yaptım..eşim öğretmen ve ben de memurum..doğum parası için bulundugumuz ilçedeki sosyal hizmetlere gerekli evraklarla başvurduk fakat siz kendiniz göndereceksiniz dediler..evrakları bağlı oldugumuz il aile sosyal politikalar müdürlüğü ne mi göndericez?

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, normalde Sosyal Hizmet Müdürlüğü de bu evrakları alabilir ve ilgili bağlı olduğu yere gönderebilir ama uğraşmak istememişler. En iyisi siz taahhütlü posta ya da aps yoluyla Aile ve sosyal Politikalar Müdürlüğüne gönderin.

 21. Kübra Akgül Baytar dedi ki:

  Merhaba ben 6 buçuk aylık hamileyim sigortalı çalışanım henüz raporumu almadım 32. Haftadan sonra çalışabilir raporu alıp çalışabildiğim kadar çalışmayı düşünüyorum. Bu durum rapor ve doğum parasını olumlu veya olumsuz etkiler mi ve doktorum vereceği belgeleri nere vericem nereye başvurcam bilgilendirirmisiniz ?

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, muhtemelen 37. haftaya kadar çalışmak istiyorsunuz. Bu durum rapor parasını etkilemez. Buradaki tek olay, 32 ile 37. hafta arasındaki 5 haftalık izin süresinin doğum sonrasındaki 8 haftalık iznin üzerine eklenmesidir. Yani ne rapor parası yönünden ne de izin süresi yönünden hak kaybı olmaz.

 22. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba ben okulda typ çalışanıyım ve şuan 25 haftalık hamileyim bu ayın 30un da sözleşmemiz bitiyor ama ondan öncede calısmışlıgımla beraberinde 302 günüm var temmuz 1de başka işe girmeyi düşünüyorum. Sakıncası varmı girmesem ssk dan para alabilirmiyim yoksa 1temmuzda işe girsem eylül sonunda da 2.çocuğumu doğurcam dogumdan sonra işten cıkmayı düşünüyorum ssk ödemesinde sıkıntı olur mu? Ve ödemeyi kaç ayda yapıyorlar

  1. rparasi dedi ki:

   Merhabalar, size bu konuda ince detayları hemen yazayım. Öncelikle hangi işte çalıştığınız veya aynı iş yerinde çalışıp çalışmamanız önemli değil. Önemli olan üç noktayı söyleyelim;

   Birincisi; doğum öncesi izne ayrıldığınız tarih itibariyle herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olmak

   İkincisi; doğum öncesi izne ayrıldığınız tarihten itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde toplam en az 90 gün ssk primi yatırılmış olmak

   Üçüncüsü ise doğum sonrası raporunuz bitene kadar işten çıkışınızın verilmemiş olması.

   Eğer doğumdan sonra işten çıkarsanız doğum paranızı eksik alırsınız. Tamamı ödenmez. Aklınıza takılan hususları tekrar danışabilirsiniz.

 23. Nilüfer dedi ki:

  Dogum sonrası dediginiz sadece 2ay oluyor deyil mi çnkü dogumdan önce 2ay dogumdan sonra 2ay diye biliyorum raporu?
  Ama suan cevremde dogumdan sonra 4ayda verildi diyende var ben eylülde dogumum gerceklesti diyelim kasımda cıkısım verilse alabilirmiyim yoksa ssk bana parayı verene kadar mı gözükmek zorundayım anlayamadıgım nokta bu normalde kac ayda verilmeli

 24. Selvi semra dedi ki:

  Merhaba 10.02.2020 tarihinde doğum yaptım doğum ödemesi yapıldı ancak herhangi bi süt parası yardımı yapılmadı acaba başvuru mu yapmamız gerekti geriye dönük olarak alabilir miyim teşekkürler

  1. rparasi dedi ki:

   Öncelikle geriye dönük ödeme alma hakkınız olduğunu belirtelim. Süt parası belirli şartlara göre verilmektedir. Çocuk doğduğu tarihten itibaren siz ya da eşiniz işçi ya da bağkur kapsamında en az 120 gün ssk primi yatırılmış olması gerekir. Bu şartı sağlıyorsanız en yakınızdaki sgk müdürlüğünü arayarak süt parası ödemenizin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 25. Dilek dedi ki:

  Merhabalar 5.5 aylik hamileyim 19 haziran itibari ile çalıştığım özel okul hepimizi kısa çalışma odeneginden faydalarak ucretsiz izne cikardi. Bu durumda ben dogumdan sonra yatacak parayi alabiliyor muyum. Şuan okul durumları tam anlamıyla belli olmadığı için Eylül de ucretsiz izinli göstermeye devam edebilir doğumun Ekim de olacak. Brut hesaplamasını buna göre nasil olacak.

  1. rparasi dedi ki:

   Selamlar, ücretsiz izne çıkarsa da direkt çıkış verilmediği için sorun olmaz. Hesaplama işlemi zaten prim yatan geçmiş son 3 ay baz alınarak hesaplanacağı için ödeme yönünden de kaybınız olmaz.

 26. Ahmet dedi ki:

  Eşim şu an 32 haftalık dün raporunuzu aldık 56 günlük olan raporu şimdi birde doğumdan sonra alacaz 56 günlük rapor toplam 112 gün raporumuz olacak eşimin aldığı maaş 2.800 tl sizce doğum parası süt ve analık parası ne kadar yatar

  1. rparasi dedi ki:

   Selamlar, analık rapor ödemesi maaşa göre değil de yatan sgk primine göre hesaplanıyor. Örneğiniz eşinizin sgk primleri asgari ücret düzeyinden yatırılıyorsa ve analık rapor parası alma şartlarını sağlıyorsa yaklaşık 7300 lira analık rapor parası alır. Ek olarak 202 lira da süt parası alır.

BİR YORUM YAZ