Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yazımız Güncellendi→

Yeni doğan çocuk parası, anne ve babaların çokça merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Nitekim bazı kamu kurumları çeşitli şartların sağlanması halinde ailelere yeni doğan çocuk parası ödemesi yapmaktadır. Peki yeni doğan çocuk parası nereden alınır ve yeni doğan çocuk parası ne kadardır?

 


Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğan çocuk parası adından da anlaşılacağı üzere her yeni doğan çocuk için devletin bazı kurumları tarafından belirli şartlara göre ödenen bir yardımdır. Yeni doğanlar için verilen bu ödeme, farklı kurumlar tarafından farklı isimler adı altında ödenmektedir. Bu ödemeler; doğum yardımı, emzirme ödemesi ya da süt parası adı altında yapılmaktadır. Yeni doğan çocuklar için hangi kurumlar ödeme yapıyor, inceleyelim.

 

Yeni Doğan Çocuk Parası Veren Kurumlar

Yeni doğan çocuk parası nereden alınır sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. Şu an ki yasalara göre yeni doğan çocuk parası veren kurumlar; Aile ve Sosyal Politikala Bakanlığı ve SGK’dır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ödeme Doğum Yardımı adı altında yapılırken SGK tarafından yapılan ödeme ise Emzirme Ödemesi ya da diğer adıyla Süt Parası adıyla ödenmektedir. Doğum yardımı ve süt parası ödemesi anne ve babalar tarafından çok karıştırılmaktadır. Fakat her iki ödeme birbirinden farklı olup ödenme şartları da ödeme miktarı da farklılık göstermektedir.

 

Yeni Doğan Çocuk Parası Şartları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yeni doğan çocuk için verilen ödemeler belli şartların sağlanması halinde yapılmaktadır.

SGK tarafından verilen SÜT PARASI alma şartlarını okumak için TIKLAYIN

Aile Bakanlığınca verilen DOĞUM YARDIMI alma şartlarını okumak için TIKLAYIN

 

Okudunuz Mu?  GSS ve BAĞKUR Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi 2019?

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Yeni doğan çocuk parası ne kadar sorusu, ödemeyi yapan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kurumlara göre yeni doğan çocuk için yapılan ödeme miktarları aşağıdaki gibidir;

 

Aile Bakanlığı yeni doğan çocuk parası ne kadar? (Doğum Yardımı)

(1.)Birinci çocuk parası 300 TL

(2.)İkinci çocuk parası 400 TL

(3.)Üçüncü çocuk parası 600 TL şeklindedir.

 

Analık Rapor Parası(Doğum Parası) Kimlere Verilir, Okumak için TIKLAYIN

 

SGK yeni doğan çocuk parası ne kadar? (Emzirme/Süt Parası)

2018 yılı itibariyle her canlı doğum için 149,5 TL olarak verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi? başlıklı makalemizde İşten Ayrılan İşçi Rapor Parası alır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir